play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tychy: Wodny plac zabaw powstanie w Parku Jaworek

today13 sierpnia 2021

Background

400 m2 powierzchni i  20 wielobarwnych urządzeń o różnych formach i kształtach. Nad nimi mostek, z którego można zobaczyć cały plac. Pod mostkiem wodospad, a tuż obok plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów. Tak w bardzo dużym skrócie można opisać to, co pojawi się w Parku Jaworek w Tychach. W tym tygodniu zostało wydane pozwolenie na budowę wodnego placu zabaw!

 

Wodny plac zabaw powstaje w ramach programu rewitalizacji Parku Jaworek

Nieckę wodnego placu otaczać będzie ławeczka do siedzenia oraz drewnianym tarasem. Nad niecką wodnego placu zabaw zawiśnie mostek w konstrukcji żelbetowej, który ma służyć do przechodzenia między południową a północna częścią terenu oraz jako miejsce obserwacji bawiących się dzieci. Mostek będzie się łączył z alejkami parkowymi.

Powierzchnia niecki wodnego placu zabaw w Parku Jaworek będzie o 100 m2 większa niż wodnego placu na Paprocanach. Największą różnicą między tymi przestrzeniami będzie jednak to, że rodzice czy dziadkowie będą mogli oglądać swoje dzieci z góry. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw – z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych mówi Robert Skitek z pracowni RS+, która projektowała Wodny Plac Zabaw w Parku Jaworek.

Wykonawca zbuduje tak zwany naturalny plac zabaw. Posłużą do tego  m.in. z drewno, wiklina, otoczaki, żwir, piasku, zrębki drewna i jutowe liny.  Pojawią się w nim elementy pełniące funkcje edukacyjne np. lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Plac zabaw będzie skomunikowany z resztą terenu za pomocą dwóch alejek.

 

Otoczenie placu zabaw też „po nowemu”

Także teren wokół będzie wyglądał inaczej. Zaprojektowano natryski, przebieralnie, automatyczną toaletą publiczną. Pojawią się także stojaki dla rowerów, kosze na śmieci, oraz nowe  oświetlenie.

Projekt przewiduje przesadzenie istniejących drzew oraz nowe nasadzenia w postaci np.: krzewów (w tym krzewy formowane i soliterowe), bylin, pnączy.

  – Wodny plac zabaw w Parku Jaworek będzie drugim takim obiektem w naszym mieście. Mieszkańcy długo na niego czekali. Mam nadzieję, że przyjęte, ciekawe rozwiązania i mnogość atrakcji przyciągną ich do Parku Jaworek, a dzieci aktywnie będą spędzały w nim czas. Po zakończeniu prac przy budowie wodnego placu zabaw przystąpimy do kolejnych etapów rewitalizacji Parku Jaworek mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 7 000 000 złotych. Gmina Miasta Tychy złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach programu: „Polski Ład”.

źródło: UM Tychy 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content