play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tymczasowe zmiany w przepisach o czasie pracy zawodowych kierowców. Przez pandemię

today17 kwietnia 2020

Background

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że Polska, działając na podstawie odpowiedniego rozporządzenia, po powiadomieniu i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, postanowiła wprowadzić tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu pracy  kierowców, wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób.

Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów mają zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy drogowe rzeczy. Natomiast kierowcy wykonujący przewozy pasażerskie podlegają tym odstępstwom wyłącznie w sytuacji przewozu realizowanego w związku z powrotami obywateli do ich krajów miejsc zamieszkania. Wyjątkowe środki uzasadnione są pandemią zakażeń koronawirusa COVID-19.

Odstępstwa stosuje się od 17 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r. Zgodnie z niemi:

– dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin,
– tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin,
– łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin,
– po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny, kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej 45 minut,
– kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsca do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.

Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie norm dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.

Zgodnie z brzmieniem uzgodnionego z Komisją Europejską powiadomienia, kierowcy, o których mowa powyżej, wskazują odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego przypadki skorzystania z odstępstw, o których mowa w rozwiązaniu. Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli ww. przepisów.
Tymczasowe odstępstwa od stosowania zasad opisanych powyżej odzwierciedlają wyjątkowe okoliczności wynikające z wybuchu pandemii zakażeń koronawirusa COVID-19, ale poziom bezpieczeństwa kierowców i ruchu drogowego nie mogą ulec pogorszeniu.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content