play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – na co zwrócić uwagę

today23 września 2022

Background

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – na co zwrócić uwagę

Wyjazd autem za granicę, nawet na krótki okres, wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym wypadku jakiekolwiek zdarzenie drogowe, do którego dojdzie z naszym udziałem, może nas sporo kosztować.

W myśl międzynarodowych przepisów, OC wykupione w Polsce, spełnia swoją rolę także poza granicami kraju. Jednak przypadków, kiedy przyda się zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia jest więcej. Zobacz na co zwrócić uwagę, wyjeżdżając autem poza granice Polski.

Polskie ubezpieczenie za granicą

Na początek warto wyjaśnić podstawową kwestię. Wyjeżdżając za granicę, kierowca nie ma obowiązku kupowania dodatkowego ubezpieczenia. Międzynarodowe porozumienie zawarte w połowie XX wieku sprawia, że OC wykupione w rodzimym kraju obowiązuje również w innych państwach. Niekiedy jednak wymaga to od kierowcy dodatkowych czynności. Otóż m.in. po krajach członkowskich UE możemy poruszać się tak, jak po polskich drogach. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC. W niektórych państwach ważne ubezpieczenie OC/AC poświadcza Zielona Karta. Jest to dokument sporządzony w trzech językach, który nabyć można u naszego ubezpieczyciela. Zielona Karta OC obowiązuje w następujących państwach:

• Albania,

• Azerbejdżan,

• Iran,

• Izrael,

• Maroko,

• Mołdawia,

• Macedonia,

• Tunezja,

• Turcja,

• Ukraina.

Są też kraje, w których wymagane jest wykupienie osobnego ubezpieczenia, gdyż międzynarodowe porozumienie w tych państwach nie obowiązuje. Przykładem takiego kraju jest Kosowo. Od niedawna taki wymóg obowiązuje również w przypadku wyjazdu na Białoruś lub do Rosji.

Ubezpieczenie samochodu za granicę – jak zminimalizować ryzyko?

Pozostałe formy ubezpieczenia oferowane w przypadku zagranicznego wyjazdu są dobrowolne. Niosą jednak ze sobą szereg korzyści, dzięki którym możemy uniknąć m.in. poważnych konsekwencji finansowych. Nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie AC lub assistance, przed wyjazdem należy zweryfikować, czy ochrona działa również poza Polską. Zdarza się również, że jeśli do zgłoszenia szkody dojdzie poza granicami kraju, zgodnie z warunkami umowy (OWU) obowiązują inne sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu za granicą można uzyskać, wykupując m.in. krótkoterminowe assistance. Są to produkty skierowane do kierowców, którzy na określony okres (dostępne są warianty od 7 dni do roku) wyjeżdżają za granicę. Tego typu ochrona świetnie sprawdza się np. podczas wakacyjnego wyjazdu, gdyż płacimy wyłącznie za czas, kiedy faktycznie jeździmy poza krajem. W poszukiwaniu takich produktów niezastąpiona będzie porównywarka ubezpieczeń, gdzie szybko możemy znaleźć ofertę, która będzie sprostać naszym oczekiwaniom.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content