play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ubiegłej doby potwierdzono 14 tysięcy zakażeń. Liczba hospitalizacji wciąż rośnie

today22 marca 2021

Background

Szczepienia, obostrzenia, baza „łóżek covidowych” i codzienny raport o liczbie nowych przypadków. Nasza rzeczywistość już od roku zdaje się kręcić wokół tych tematów. Pośród niepokojących wieści dotyczących trudnej sytuacji sanitarnej są i te, które dają nadzieję – na Warmii i Mazurach wprowadzenie lockdownu przyniosło efekty.

Niepożądane szczepienia preparatem AstraZeneca

Urodzeni w 1955 i 1956 roku – od dziś mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Dodatkowo, od jutra zarejestrować mogą się też urodzeni między 1957 a 1961 rokiem. Rząd w miniony weekend rozszerzył listę – robi to z tego powodu, że wielu osób nie zjawiło się na szczepienie preparatem firmy AstraZeneca. Nie ulegajmy niepotrzebnej panice, apeluje minister Michał Dworczyk:

– W ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba osób, które mimo umówienia się na szczepienie szczepionką tej firmy, nie pojawiają się. Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i które nie zostały wykorzystane, bo właśnie pacjenci nie zjawili się.

Europejska Agencja Leków pozytywnie ocenia preparat AstraZeneca i rekomenduje wykonywanie nią szczepień. Po tej deklaracji, niemal wszystkie kraje wznowiły szczepienia tym preparatem.

Obostrzenia sanitarne

Od dzisiaj na zdalny tryb nauki przeszli uczniowie klas I-III. Już od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone zasady sanitarne. Tak ma być co najmniej do 9 kwietnia, choć rząd nie wyklucza jeszcze surowszych obostrzeń, jeśli tendencja wysokich dobowych przyrostów nowych zakażeń będzie się utrzymywać. Pocieszający może być fakt, że tam gdzie częściowy lockdown wprowadzono wcześniej – czyli na Warmii i Mazurach, już widać jego efekty.

Przełamanie wzrostowego trendu zachorowań na COVID19 w województwie Warmińsko-Mazurskim stało się faktem. Obostrzenia zadziałały po dwóch tygodniach. Poniżej średnia dzienna liczba nowych zakażeń z tygodnia na 10 tys mieszkańców – spadek o 3% – poinformował w mediach społecznościowych minister Adam Niedzielski. 

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące nowych zakażeń

33 tysiące hospitalizacji, blisko 2,5 tysiąca respiratorów w użyciu do leczenia COVID-19 – tak wygląda sytuacja szpitali w dobie pandemii. Dziś w Radomiu uruchamiany jest nowy szpital tymczasowy, wojewodowie działają w kierunku rozszerzania bazy „łóżek covidowych”, ale sytuacja ciągle jest napięta.

Tymczasem w Polsce ostatniej doby potwierdzono 14 578 nowych przypadków zakażenia z województw:
mazowieckiego (2899),
śląskiego (1859),
wielkopolskiego (1355),
pomorskiego (1231),
dolnośląskiego (1215),
małopolskiego (1207),
łódzkiego (862),
kujawsko-pomorskiego (704),
podkarpackiego (669),
zachodniopomorskiego (517),
lubuskiego (495),
świętokrzyskiego (429),
warmińsko-mazurskiego (310),
opolskiego (240),
lubelskiego (181),
podlaskiego (167).
238 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

65 osób zmarło po zakażeniu SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content