play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Tarnowskie Góry: Ubierało nas Tarmilo – wkrótce otwarcie wystawy

today9 maja 2022

Background

Pozostały wspomnienia i mnóstwo pamiątek. W najbliższą sobotę, 14 maja w tarnogórskim muzeum, otwarta zostanie wystawa pt „Ubierało nas Tarmilo”.

Impulsem do jej przygotowania było wyburzenie w 2019 roku zakładowych budynków.

-Nagle zapaliła nam się czerwona lampka. Jak to? Było Tarmilo, pracowało w centrum miasta około tysiąca szwaczek, i co my mamy jako muzeum? Zero! – mówiła nam Bogusława Brol z Muzeum Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Dwa lata temu zaczęto gromadzić więc eksponaty. Wspomnieniami dzieli się także byli pracownicy.

-W latach 70 – tych i 80-tych  pracowało tam ponad tysiąc kobiet. Była to praca dwuzmianowa, od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. Pracowałyśmy również w soboty. W latach 90 -tych wykończył nas wolny rynek i napływ taniej odzieży z krajów azjatyckich – wspomina początki końca Zakładów Przemysłu Odzieżowego Tarmilo była pracownica, Maria Krzemińska

Wśród eksponatów, które pojawią się na wystawie są proporczyki, apaszki, serwetki,pamiątkowe medale,guziki, a nawet ostatnia cegła z wyburzonej hali produkcyjnej. To nie wszystko – ocalały szyte w zakładach ubrania i mnóstwo zdjęć.

-Z sentymentu ktoś zostawił kurtkę po swoim dziecku i mamy ją na wystawie. Ktoś w latach 90-tych kupił prochowiec, który nam wypożyczył. Muszę jeszcze wspomnieć, że Tarmilo miało szczęście do zakładowego fotografa, który mnóstwo rzeczy i wydarzeń uwieczniał na zdjęciach – dodaje Bogusława Brol, kurator wystawy.

Pamiątki, po niegdyś prężnie działających w centrum Tarnowickich Gór zakładach Tarmilo, będzie można oglądać w Muzeum Miejskim do 27 listopada. Radio Piekary patronuje wystawie.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content