play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

„Uchwała antysmogowa” jest już od lat. Teraz pojawił się zespół, który ma wdrożyć ją w życie

today26 kwietnia 2021

Background

Antysmogowe programy się rozwijają, samorządy edukują i pomagają wymieniać nie ekologiczne źródła ciepła na te niskoemisyjne, ale problem stanu jakości powietrza nadal istnieje. Zaradzić ma temu nowopowstały zespół fachowców od walki ze smogiem.

Minęły cztery lata od momentu, gdy Sejmik Województwa Śląskiego przyjął tak zwaną uchwałę antysmogową. W tym czasie wiele samorządów podjęło działania informacyjno-edukacyjne, które dotyczyły obowiązku wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Są też zakazy stosowania złej jakości paliw. Pojawiły się też pieniądze w ramach rządowych programów „STOP SMOG” oraz „Czyste powietrze”. Teraz przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów prace rozpoczął Zespół do spraw wdrażania tzw. uchwały antysmogowej:

– Zespół antysmogowy ma jedno zadanie – ujednolicić, czy też wypracować taki system, który byłby możliwy do adaptacji w każdej gminie. Na pewno są tam fachowcy, którzy na co dzień spotykają się z tematyką działań antysmogowych.  Myślę, że ta działalność będzie służyła włodarzom gmin, ale też pośrednio – samym mieszkańcom – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Uchwała antysmogowa przewiduje, zmianę od 1 stycznia przyszłego roku. Według niej, wtedy w naszym regionie nie będzie już można używać najmniej ekologicznych pieców – tak zwanych „kopciuchów”.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content