play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Udzielali kredytów osobom, które nie powinny ich otrzymać. Koniec 5-letniego śledztwa w sprawie śląskiego SKOK-u

today6 października 2021

Background

Śledztwo katowickich policjantów w sprawie jednego ze śląskich SKOK-ów dobiegło końca po pięciu latach. Funkcjonariusze wykazali szereg nieprawidłowości, głównie w sprawie kredytów, a także udzielanych osobom, które nie otrzymałyby ich w banku.

Policjanci z Katowic od pięciu lat prowadzili śledztwo w sprawie jednego ze śląskich SKOK-ów. Zostało ono wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nieprawidłowości, które miały miejsce w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej doprowadziły do jej upadku w 2016 roku.

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach zabezpieczyli obszerną dokumentację SKOK-u, której analizę przeprowadził biegły sądowy z zakresu finansów i ekonomii. Policjanci przesłuchali szereg osób oraz prześledzili akta sądowe dotyczące upadłości tej instytucji – mówi reporterowi Radia Piekary Marcin Szopa KWP w Katowicach.

Śledztwo wykazało nieprawidłowości w prowadzeniu księgowości, zawyżanie cen sprzedawanych wierzytelności, a także brak spięcia budżetu. Prawdziwy wierzchołkiem góry lodowej było udzielanie kredytów osobom, które nie otrzymałyby ich w bankach.

Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie prezesowi SKOK-u prokuratorskich zarzutów popełnienia przestępstwa, nadużycia udzielonych mu uprawnień, co sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej – tłumaczy naszemu reporterowi Marcin Szopa.

W związku z tym na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad pół miliona złotych. Potencjalnym sprawcom grozi kara dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content