play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ugryzienie pluskwy i jego ewentualne konsekwencje

today31 stycznia 2021

Background

Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Czy może być niebezpieczne? Na te i inne pytania dotyczące pluskiew znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym tekście.

 

Pluskwa domowa jest owadem należącym do rzędu pluskwiaków. Niektóre gatunki pluskwiaków, szczególnie te żyjące w tropikach, przenoszą choroby. Na tę chwilę nie ma jednak stuprocentowo pewnych informacji, że owady, z którymi możemy mieć do czynienia w naszych domach, także przenoszą lub wręcz wywołują choroby występujące w naszej strefie klimatycznej. Być może w przyszłości okaże się inaczej, tym niemniej obecnie nie ma dowodów na to, że ugryzienie pluskwy może skutkować zarażeniem się którąś z chorób przenoszonych drogą krwi.

Tak naprawdę jedynym znanym, potencjalnie niebezpiecznym efektem ugryzienia pluskwy, może być reakcja alergiczna organizmu. W tym przypadku rzeczywiście niekiedy stosuje się leczenie farmakologiczne, a w skrajnych sytuacjach nawet hospitalizację. Jednak ugryzienie pluskwy domowej jest bez porównania mniej niebezpieczne, niż chociażby pszczoły albo osy. Owszem, może wywołać zaczerwienienie, swędzenie i wysypkę, jednak nie jest powszechnie uznawane za zagrożenie życia. Oczywiście ciągle mówimy o owadach występujących w naszej strefie klimatycznej, a nie ich tropikalnych odpowiednikach.

Jak zatem ugryzienie pluskwy?

Bardzo podobnie do ukąszenia komara lub pchły. Zostawia zazwyczaj niewielkie, swędzące ślady i zaczerwienienie. Poza tym samo ukąszenie nie jest bolesne – gdyby było inaczej, owady te nie mogłyby spokojnie żerować na śpiącym żywicielu. W praktyce oznacza to, że bardzo często pierwszymi śladami bytności tych owadów, jakie zauważymy w swoich domach, są brunatne ślady na prześcieradle i pościeli. A także niewielkie zaczerwienienia na ciele, które początkowo możemy nawet zbagatelizować, traktując je jak niewielką wysypkę lub łagodne potówki.

Widać zatem, że pluskwy nie stanowią większego zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. Nie oznacza to jednak, że należy ignorować ich obecność w domu lub mieszkaniu. Wręcz przeciwnie – spadek jakości snu, a co za tym idzie zdecydowanie gorsze samopoczucie są wręcz gwarantowane, gdy znajdziemy te pasożyty w naszym łóżku. Oznacza to, że inwazję pluskiew należy traktować podobnie do wszawicy głowowej. Teoretycznie nic nam nie grozi, gdy znajdziemy te pasożyty na naszej głowie. W praktyce jednak jakiekolwiek komfortowe życie ze świadomością, że w naszych włosach buszują wszy, jest niemożliwe.

Dlatego jeśli tylko znajdziecie jakiekolwiek ślady obecności pluskiew w swoim otoczeniu lub ślady ugryzień na swoim ciele, natychmiast należy przystąpić do działania. Domowe sposoby na pozbycie się tych insektów mogą być nieskuteczne. Z kolei wyrzucenie mebli czy dywanów nie jest żadnym rozwiązaniem problemu. Zdecydowanie najlepszą opcją jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy – stosując odpowiednie środki chemiczne – doprowadzą do eliminacji pluskiew.

Specjalistów, którzy z powodzeniem pozbędą się pluskiew z Waszego domu, znajdziecie w warszawskiej firmie PSG Polska.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content