play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

Umińska-Duraj: Będę walczyć o mszę przy kopcu Wyzwolenia. To jest wola mieszkańców

today18 października 2016

Background

Czy msze święte po ponad 20 latach znikną z piekarskiego kopca? Zgrzyt pomiędzy władzami Piekar Śląskich a kościołem w tej sprawie trwa. Miasto chce, aby w czasie świąt państwowych pod kopocem Wyzwolenia msze nadal były odprawiane, ale kościół zgody na to nie wyraża. – Nie można niszczyć wieloletniej tradycji – mówiła w porannej Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska-Duraj.

  • cover play_arrow

    Umińska-Duraj: Będę walczyć o mszę przy kopcu Wyzwolenia. To jest wola mieszkańców rpdev

 

Wątpliwości pojawiły się w tym roku, kiedy prezydent Sława Umińska-Duraj zwróciła się do Arcybiskupa z prośbą o wyrażenie zgody na odprawienie mszy z okazji 3 maja. – Gorąco proszę o wyrażenie zgody na odprawienie polowej mszy świętej za Ojczyznę pod Kopcem Wyzwolenia. Będzie to okazja do godnego uczczenia Święta Maryi Królowej Polski oraz Święta Konstytucji 3-go Maja. W tym dniu piekarzanie i zaproszeni goście chcą się modlić o pomyślność dla Ojczyzny, a jednocześnie chcą chwalić Królową Polski. Zapewne przedstawią Jej też własne troski, rozterki i prośby – czytamy w liście.

W odpowiedzi Arcybiskup Wiktor Skworc napisał, że  – najlepszym miejscem na celebrację tak uroczystej Eucharystii jest piekarskie sanktuarium – . W późniejszym piśmie dotyczącym mszy świętej polowej z okazji Święta Wojska Polskiego skierowanym do proboszcza Władysława Nieszporka nie pozostawił już wątpliwości.  – Nie należy organizować celebracji poza miejscem świętym bez poważnej przyczyny(…) Msza św. poza miejscem sakralnym jest przez Kościół jedynie tolerowana, a nie zalecana – .

W tej sytuacji radni podjęli uchwałę, w której zwrócili się z prośbą o przychylność wobec tradycji: „Rada Miasta w imieniu mieszkańców Piekar Śląskich zwraca się do Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz Proboszcza Władysława Nieszporka o przychylne stanowisko wobec organizacji mszy świętych polowych przy Kopcu Wyzwolenia i wspólną pracę nad przywróceniem im dawnej rangi z udziałem przedstawicieli wszystkich piekarskich parafii”.

W odpowiedzi pojawiła się teza, że jest to wciąganie Kościoła do polityki. Czas nagli, bo już w przyszłym roku  przypada 80. rocznica usypania kopca Wyzwolenia. – Nie wyobrażam sobie, żeby za mojej prezydentury zniknęła piękna tradycja odprawiania mszy św. pod kopcem – dodaje Umińska-Duraj.

  • cover play_arrow

    Umińska-Duraj: Będę walczyć o mszę przy kopcu Wyzwolenia. To jest wola mieszkańców rpdev

 

Całą Rozmowę Dnia możecie zobaczyć na You Tubie Radia Piekary. Zapraszamy!

Autor: rpdev


0%
Skip to content