play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Umowa na realizację odcinka S1 Mysłowice- Bielsko- Biała podpisana!

today14 maja 2020

Background

Umowa na realizację odcinka S1 Mysłowice- Bielsko- Biała podpisana! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dzisiaj umowę na realizację pierwszego odcinka drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała. Drogę łączącą Oświęcim z Dankowicami o długości 15,2 zaprojektuje i wybuduje konsorcjum firm PORR oraz Mota-Engil Central Europe za kwotę 989,7 mln zł. Dzięki niej zostanie usprawniony ruch na granicy województw śląskiego i małopolskiego. W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu, z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także drogi obsługujące tereny przyległe do trasy. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenie. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 33 miesięcy.

Umowa na realizację odcinka S1 Mysłowice- Bielsko- Biała, która została dzisiaj podpisana oznacza, że inwestycja będzie realizowana w formule Projektuj i buduj. Na opracowanie projektu i budowę trasy kontrakt przewiduje 33 miesiące. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca.

Budowa trasy łączącej Mysłowice i Bielsko-Białą została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

– węzeł Kosztowy II – węzeł Oświęcim – przetarg,

– węzeł Oświęcim – Dankowice – zawarta umowa z wykonawcą,

– Dankowice – węzeł Suchy Potok – przetarg.

W ramach budowy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jeden odcinek drogi krajowej nr 44 o długości nieco ponad 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. Zadanie to jest na etapie przetargu.

Dobiegają końca postępowania przetargowe na wybór wykonawców odcinków S1 węzeł Kosztowy II – węzeł Oświęcim oraz Dankowice – węzeł Suchy Potok. Wybór najkorzystniejszych ofert na realizację tych zadań jest planowany na przełomie maja i czerwca 2020 r.

W ramach odcinka węzeł Kosztowy II – węzeł Oświęcim powstanie droga ekspresowa o długości 12,9 km, obwodnica Bierunia o długości 2,1 km, trzy węzły drogowe: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych: Lędziny Wschód oraz Lędziny Zachód.

Realizacja S1 Dankowice – węzeł Suchy Potok obejmie budowę drogi ekspresowej o długości 12 km, dwóch węzłów drogowych: Stara Wieś i Suchy Potok, pary Miejsc Obsługi Podróżnych: Dankowice Zachód oraz Dankowice Wschód, a także obwodu utrzymania drogi.

S1 po nowym śladzie

Droga ekspresowa S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie. Inwestycja przyczyni się do przyspieszenia rozwoju województwa śląskiego oraz do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowa droga pozwoli również na przejęcie znacznej części ruchu obciążającego obecnie drogi na osi północ – południe, usprawni komunikację w ramach aglomeracji śląskiej oraz tranzyt przez ten region. Od ruchu tranzytowego odciążone zostaną ponadto liczne miejscowości położone wzdłuż drogi krajowej nr 1 na odcinku między Tychami a Bielskiem-Białą.

135 km drogi S1

Docelowo droga ekspresowa S1 będzie miała 135 km długości. Do jej dokończenia konieczne jest jeszcze wybudowanie drugiej jezdni odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (wkrótce poznamy najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania) oraz budowa obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km. Rozpoczęcie robót budowlanych na obwodnicy Węgierskiej Gorki jest planowane w maju 2020 r.

Polsko-słowackie połączenie transgraniczne S1/D3

S1 stanowi fragment VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącego kraje basenu Morza Bałtyckiego i Europy Południowej oraz osi priorytetowej TEN-T nr 25 Gdańsk -Brno/Bratysława – Wiedeń. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 Żylina – Skalite.

Dzięki budowie drogi ekspresowej S1 powstanie połączenie drogowe o znaczeniu międzynarodowym lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz autostrady A1 z polsko-słowacką granicą w Zwardoniu i ze słowacką autostradą D3.

źródło PAP/MI

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content