play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Umowa społeczna w końcu podpisana. Teraz trafi do Komisji Europejskiej

today28 maja 2021

Background

Było parafowanie, teraz jest podpis. W Katowicach sygnowano ostatecznie tekst umowy społecznej dotyczącej wygaszania sektora górniczego w Polsce. Umowa była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy stroną rządowa a przedstawicielami branż wydobywczych.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach swoje podpisy pod umową społeczną w sprawie transformacji górnictwa węgla kamiennego złożyli przedstawiciele rządu, spółek górniczych i związków zawodowych. Umowa przewiduje likwidację wielu kopalń do 2049 roku – gwarantując górnikom osłony socjalne i odprawy. Podpisanie umowy nie kończy całego procesu, zaznacza szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz:

– Przed Polską teraz bardzo trudny proces notyfikacji. Pewnie w okolicach lipca – sierpnia będziemy wiedzieć jak Komisja Europejska podchodzi do tego naszego aktu społecznego. I wtedy będziemy mogli mówić jak to faktycznie z tą transformacją sektora górniczego u nas na Śląsku będzie.

W Katowicach ze strony rządu umowę podpisał wicepremier Jacek Sasin oraz wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.

Umowa społeczna pomiędzy związkowcami a stroną rządową była bardzo ważna dla ukształtowania przebiegu procesu transformacji energetycznej. Szczególne znaczenia ma dla naszego regionu, w którym górnictwo oraz branże okołogórnicze są jednym z najważniejszych filarów struktury zatrudnienia. Zatrudnienie w likwidowanych do 2049 roku mają być ustawowo gwarantowane. To także jeden z elementów wynegocjowanych w rozmowach przedstawicieli spółek węglowych z rządzącymi.

Jak mówił w czasie trwania negocjacji szef Śląsk-Dąbrowskiej Solidarności, transformacji sektora górniczego nie można planować i prowadzić w oderwaniu od planu transformacji społeczno-gospodarczej całego naszego regionu. Przygotowany przez związki zawodowe projekt umowy społecznej kładł na ten kluczowy aspekt szczególny nacisk, wskazując instrumenty koordynacji programów transformacyjnych dla Śląska.

Prace nad umową społeczną w sprawie przyszłości górnictwa i transformacji gospodarczej Górnego Śląska trwały ok. 7 miesięcy. Dokument stanowi rozwinięcie i uszczegółowienie porozumienia zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 roku. Kluczowe elementy umowy społecznej dotyczą mechanizmu finansowania transformacji gospodarczej województwa śląskiego, inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne i bezemisyjne technologie węglowe, osłon socjalnych dla pracowników sektora wydobywczego oraz systemu subsydiowania kopalń. Zgodnie z rządowo-związkowym porozumieniem zawartym 25 września ubiegłego roku, proces stopniowego wygaszania górnictwa węgla energetycznego w naszym kraju ma być rozłożony na trzy dekady.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content