play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Umowa społeczna ws. transformacji górnictwa w lutym ?

today16 grudnia 2020

Background

Rozmawiali o najważniejszych zapisach umowy społecznej dotyczącej górnictwa… W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wiceministra aktywów państwowych, Artura Sobonia, ze stroną związkową.

-Rozmawialiśmy o tym, co udało się wypracować wspólnie pomiędzy stroną społeczną i pracodawcami w zespołach, które pracowały przez dwa miesiące w poszczególnych spółkach górniczych – mówił po spotkaniu wiceminister Soboń. I dalej: – (…) równocześnie pokazaliśmy jak miałby wyglądać mechanizm wsparcia których chcemy przekazać do notyfikacji Komisji Europejskiej oraz jakie dokumenty do poziomu programu operacyjnego dla każdej kopalni musimy opracować.

Przedstawiciel rządu potwierdził, że Polska będzie odchodzić od węgla i w tym kierunku idą zmiany branży. Przypomnijmy, ze ustalono już stopniowe wygaszanie wydobycia w kolejnych kopalniach do roku 2049. Do tego czasu górnicy w sposób naturalny odchodzić będą na emerytury, albo korzystać z osłon socjalnych.

– Strona rządowa potwierdziła, że to co podpisała z komitetem protestacyjno-strajowym 25 września jest dalej obowiązujące, mówił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz. – My uważamy, i to żeśmy artykułowali, że aby to było wykonane muszą być realizowane inwestycje w nisko – i bezemisyjne technologie węglowe.

Proces transformacji górnictwa wymaga wsparcia finansowego poprzedzonego zgodą instytucji unijnych. I do tego potrzebna jest umowa społeczna. Kolejne spotkanie w tej sprawie – 13 stycznia.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content