play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

UNESCO: Zima w podziemiach Kopalni Srebra – jedyne tego typu zjawisko w roku

today3 marca 2018

Background

Zabytkowa Kopalnia Srebra to nie tylko tłumy turystów i urokliwe korytarze wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To także niezwykłe zjawiska atmosferyczne, które pojawiają się tylko w jednym miejscu kopalni i tylko w czasie mroźnej zimy. Efekty są niesamowite.

Gdy siarczysty mróz atakuje na powierzchni, pod ziemią, w okolicy szybu wentylacyjnego Żmija, temperatura spada poniżej zera. Wilgotny wówczas szyb, a także okolice podszybia stają się kopalnianym biegunem zimna. Cembrowina szybowa, zwykle mokra, zamarza, a przy tak zwanym spągu pojawiają się sople lodu. Takie zjawisko można podziwiać tylko w czasie mroźnej zimy.

 

Nie wszędzie w kopalni panuje mróz

 

W wielu rejonach kopalni, gdzie jeden z turystycznych odcinków liczy 1740 m panuje stała temperatura 10 st. Celsjusza. Okolice szybu Żmija to jedyne miejsce na trasie turystycznej, gdzie w czasie siarczystych mrozów temperatura jest znacznie niższa. Mróz pozostawia po sobie niezwykle malownicze dekoracje. Drążenie szybu Żmija rozpoczęto w październiku 1811 roku. Ma on owalny przekrój, obudowę z kamienia dolomitowego i 43 metry głębokości. Schodzą się w nim pod ziemią odnogi przekopów Heinitza i Redena. Od lat 70. XX wieku szyb jest wykorzystywany jako wentylacyjny. Zamontowane w nadszybiu dmuchawy wtłaczają powietrze do trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra.

 

Szyb Żmija ma wiele zalet

 

Skuty lodem szyb i zwisające na ponad metr sople to niepowtarzalne zjawisko, ale  to nie jedyny przyrodniczy aspekt kopalni. W okolicy reflektorów oświetlających trasę odnajdziemy także mech, a na drewnianych kasztach podtrzymujących strop – grzyby i porosty. Płynąc łodziami turyści mogą również podziwiać różne formy naciekowe, np. tzw. makarony.  Widoki są okazałe. Tarnogórskie podziemia, których długość szacowana jest na ponad 150 kilometrów to największe w Polsce zimowisko nietoperzy. Na trasie turystycznej kopalni pojawiają się niezwykle rzadko. Turyści mogę podziwiać te ssaki jedynie w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się kilka kilometrów od kopalni. Ruch turystyczny nie przeszkadza im jednak w zimowym śnie.

 

UNESCO: Początek roku i stuprocentowy wzrost frekwencji

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach może w tym roku przekroczyć magiczną barierę 100 tys. zwiedzających. Statystyki są bardzo obiecujące. W styczniu i lutym obiekt zwiedziło blisko 7 tys. osób. W porównaniu z pierwszymi dwoma miesiącami roku ubiegłego, wzrost jest niemalże stuprocentowy. Zarządzające obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uważa, że jeżeli w kolejnych miesiącach gości będzie przybywać w takim tempie jak obecnie, to nowy obiekt na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, może pobić wynik z 1997 r. Wówczas Kopalnię Srebra odwiedziło ponad 103 tys. turystów. Jak podaje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego od 2 stycznia do 28 lutego Zabytkową Kopalnię Srebra zwiedziło 6 836 osób, czyli o połowę więcej niż w roku 2017. Najwięcej gości, których z miesiąca na miesiąc przybywa, to turyści indywidulani. W styczniu i lutym było ich ponad 4 800.

 

Źródło: SMZT

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content