play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Unijne wsparcie ONKOLOGII w Częstochowie! Szpital otrzyma 3 nowe sale operacyjne

today5 sierpnia 2021

Background

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie otrzyma dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej. Na budowę trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym.

 


Finansowanie zwiększono o ponad 2,6 miliona złotych. Natomiast koszt całości inwestycji w szpitalu, zamknie się kwotą ponad 21 milionów złotych.

Projekt obejmuje utworzenie trzech sal operacyjnych wraz z niezbędną modernizacją sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi. Dzięki przekazanym środkom możliwy będzie także zakup wyposażenia.

– Uporządkowanie spraw związanych z Parkitką, zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i modernizacją oddziałów szpitalnych czy zakupem sprzętu. Było jednym z pierwszych wyzwań samorządu województwa obecnej kadencji. Dziś ten największy szpital subregionu północnego jest w tym aspekcie w zupełnie innym. Diametralnie dużo lepszym położeniu niż trzy lata temu, gdy placówka borykała się z ogromnym zadłużeniem i wspomnianą już zapaścią infrastrukturalną. Pacjenci leczeni są w komfortowych warunkach, a świadczona pomoc spełnia najwyższe medyczne standardy. Budowa trzech sal operacyjnych z myślą o pacjentach zmagających się z nowotworami to jeden z większych obecnie realizowanych przez szpital projektów. A duże projekty zawsze wymagają dodatkowego finansowania, co też się dzieje, zarówno w przypadku placówek czy to powiatowych, gdzie także, zwłaszcza podczas pandemii skierowaliśmy wsparcie, czy też tak dużych szpitali, jak częstochowska Parkitka – podkreślił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

 

– Przez ostatnie trzy lata do Parkitki trafiło ponad 100 milionów złotych. To bardzo duża kwota pozwalająca na podniesienie standardu usług medycznych. Personel medyczny dysponuje obecnie nowoczesnym sprzętem, co dla pacjentów oznacza szybszy i skuteczniejszy proces leczenia. Parkitka przez lata była niedoinwestowana. W obecnej kadencji to się zmieniło, marszałek Jakub Chełstowski zwraca uwagę na to, by służba zdrowia, system ochrony zdrowia rozwijał się równomiernie, a żaden ze szpitali nie został w nim pominięty. Parkitka spełnia jeszcze jedną ważną rolę. Pamiętajmy, że co roku na Jasną Górę przybywa blisko 4 milionów ludzi. Zdarza się, że potrzebują oni nagle pomocy medycznej. Dlatego ten szpital jest tak ważny dla tej części naszego regionu – przypomniała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Nowa inwestycje w praktyce przełoży się na zapewnienie koordynacji i kompleksowości procesu opieki nad pacjentem w czasie. Obejmującej nie tylko etap terapii, ale wszystkie etapy procesu medycznego. W tym profilaktykę, leczenie, jego kontynuację w warunkach ambulatoryjnych, rehabilitację aż po system wizyt kontrolnych.

– Mimo pandemii, inwestycje w szpitalu realizowane są na bieżąco. Dla przykładu, w ostatnim czasie gruntownie zmodernizowaliśmy centralną sterylizatornię. Trwają także prace na oddziale gastroenterologicznym. Na co pozyskaliśmy 6 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W połowie sierpnia uruchamiamy także nowoczesny akcelerator w zakładzie radioterapii. Przez ostatnie dwa lata wyremontowaliśmy cztery oddziały i zadbaliśmy o system informatyczny, dzięki któremu bezpiecznie przechowujemy dane. Jednak bez przychylności władz województwa, na pewno nie byłoby to możliwe, a przynajmniej w tak dużej skali – ocenił dyrektor szpitala, Zbigniew Bajkowski.

 

– Z usług i pomocy Parkitki korzystają nie tylko mieszkańcy Częstochowy, ale także okolicznych miejscowości. Szpital ten zawsze może liczyć na wsparcie radnych – podsumowała Beata Kocik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

Fot: Samorząd Województwa Śląskiego

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content