play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Uniwersytecki balon pojawi się nad metropolią

today29 stycznia 2021

Background

Na piątkowy poranek – o ile dopiszą warunki – zaplanowano kolejny lot balonu badawczego Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery Uniwersytetu Śląskiego. Start przewidywany jest ok. 9:45 z terenu Katowickiego Parku Leśnego (ul. Francuska).

Naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) wykorzystują balon do badań zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom.

Pierwsze badania stężenia ozonu w atmosferze przy użyciu prywatnego balonu przeprowadził fizyk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego dr Krzysztof Ćwikiel wraz z pracownikiem naukowym Politechniki Śląskiej – pilotem dr Witoldem Filusem.

Równolegle zanieczyszczenia atmosferyczne badali mineralodzy środowiskowi oraz klimatolodzy i geochemicy z Uniwersytetu Śląskiego (prof. dr hab. Janusz Janeczek, dr Mariola Jabłońska, dr Beata Smieja-Król, dr Mieczysław Leśniok, dr hab. Monika Fabiańska, prof. UŚ), którzy nawiązali współpracę z prof. Bernardem Grobety i jego zespołem z Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria).

Profesor Grobety prowadził badania zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez wulkany wykorzystując do tego celu balon załogowy. Wyniki były na tyle interesujące, iż zachęciły naukowców z Uniwersytetu Śląskiego do podjęcia starań o zakup balonu i utworzenie napowietrznego mobilnego laboratorium wyposażonego w aparaturę do badań atmosfery.

Przelot balonem badawczym UŚ można wylicytować na jednej z aukcji Uniwersytetu Śląskiego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – https://us.edu.pl/uniwersytet-slaski-dla-wosp/

źródło: Uniwersytet Śląski

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content