play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Uniwersytet Śląski: Akademiki tylko dla zaszczepionych!

today23 lipca 2021

Background

Mieszkanie w akademiku tylko po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Taki plan na nadchodzący rok akademicki ma rektor Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek. W specjalnym liście zaapelował do członków wspólnoty, by przyjmowali antycovidowy preparat. Tym samym wskazując, że szczepienie może być warunkiem zamieszkania w studenckim kampusie.

 

– Wynika to po pierwsze z głębokiej troski o zdrowie członków naszej wspólnoty. Akademiki są miejscem wyjątkowym w skali uczelni, gdzie te kontakty społeczne są szczególne. Studenci nie tylko mieszkają razem w pokojach, ale też spotykają się w częściach wspólnych. Jest to pewne wskazanie tego, co zamierzamy zrobić i oczywiście będziemy przygotowywać odpowiednie regulacje prawne – tłumaczy rzecznik uniwersytetu, Jacek Szymik- Kozaczko.

 

Uczelnia już teraz mówi o swoich planach, tak by studenci mogli się odpowiednio wcześniej przygotować.

– Obserwujemy to, co się dzieje. Mamy cały czas głosy, że na jesieni będzie kolejna fala pandemii. Widzimy, że w innych krajach, czy to Francja, czy Grecja  już, aby wejść do restauracji czy baru trzeba przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu. Więc chcemy uprzedzić studentów, iż mamy taki zamiar. Tak, aby ich nie zaskakiwać we wrześniu takimi regulacjami. W najbliższym czasie, oczywiście w konsultacji z samorządem studenckim, szczegółowe regulacje będą przygotowane – dodaje Jacek Szymik- Kozaczko.

Powrót do zajęć stacjonarnych  na Uniwersytecie śląskim planowany jest od nowego roku akademickiego, czyli od października.

LIST REKTORA UŚ DO STUDENTÓW 

,,Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

wprawdzie wakacje w pełni, ale pora już myśleć o kolejnym roku akademickim. Od 1 października chcemy rozpocząć zajęcia w murach Uniwersytetu. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pogorszy się na tyle, aby te plany pokrzyżować.

Apeluję do wszystkich Państwa, którzy nie przyjęli jeszcze szczepionki, żeby uczynili to w dbałości o siebie, o swoje rodziny oraz o koleżanki i kolegów, z którymi spotkacie się w uniwersytecie. Warto przypomnieć, że już dzisiaj możecie wziąć udział w szczepieniach organizowanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Informacje uzyskacie na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie oraz na bezpłatnej infolinii pod nr 989.

Nie uzależniamy prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym. Pozostawiając to Państwa odpowiedzialnej wolności i rozumnej trosce o siebie i innych.

Z jednym wyjątkiem.

W akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Należy to potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covid. Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji.

W czasie największego natężenia kwaterunkowego zorganizujemy w kampusach punkty szczepień, o czym poinformujemy Was odrębnym komunikatem we wrześniu.

Jak co roku, aby zamieszkać w domu studenckim, musicie złożyć odpowiedni wniosek – informacje znajdziecie na stronie us.edu.pl/student. Osoby, które takie miejsce uzyskają, decyzję znajdą na swoim indywidualnym koncie w systemie USOSweb. Mimo wakacji zaglądajcie więc do swoich skrzynek mailowych i śledźcie informacje na stronach internetowych UŚ oraz w mediach społecznościowych.

W nadziei na prawdziwe spotkanie, z życzeniami zdrowia i wspaniałych wakacji.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Rektor Uniwersytetu Śląskiego”

 

Fot: Facebook/ Uniwersytet Śląski w Katowicach

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content