play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

UOKiK ukarał youtubera za promowanie systemów typu piramida

today21 stycznia 2021

Background

450 tysięcy złotych kary za promowanie systemów typu piramida. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał youtubera. W swoich materiałach obiecywał zyski za wprowadzenie do systemu kolejnych osób.

Youtuber namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, obiecujących korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób. Aby namówić internautów do rejestrowania się w tych systemach, inwestowania w nie i wprowadzania znajomych, youtuber z Wrocławia  zamieszczał np. takie wpisy:

Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internecie. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku.

 Decyzja o karze finansowej dla youtubera jest pierwszą tego typu wobec tzw. naganiaczy.

-Bez działalności naganiaczy systemy finansowe typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskiwania nowych uczestników. Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. – tłumaczy Tomasz Chróstny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja jest nieprawomocna. Ukarany może odwołać się od niej do sądu.

źródło:UOKiK

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content