play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

UOKiK ukarał youtubera za promowanie systemów typu piramida

today21 stycznia 2021

Background

450 tysięcy złotych kary za promowanie systemów typu piramida. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał youtubera. W swoich materiałach obiecywał zyski za wprowadzenie do systemu kolejnych osób.

Youtuber namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, obiecujących korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób. Aby namówić internautów do rejestrowania się w tych systemach, inwestowania w nie i wprowadzania znajomych, youtuber z Wrocławia  zamieszczał np. takie wpisy:

Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internecie. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku.

 Decyzja o karze finansowej dla youtubera jest pierwszą tego typu wobec tzw. naganiaczy.

-Bez działalności naganiaczy systemy finansowe typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskiwania nowych uczestników. Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. – tłumaczy Tomasz Chróstny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja jest nieprawomocna. Ukarany może odwołać się od niej do sądu.

źródło:UOKiK

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content