play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

UOKiK walczy z dłużnikami. Pierwsze spółki ukarane

today19 lutego 2021

Background

Nie płacili w terminie więc zostali ukarani. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył sankcję na firmy w sprawie  tzw. zatorów płatności. To pierwsze tego typu decyzje od czasu wejścia w życie nowych przepisów.

Zatory płatnicze to przeterminowane płatności – nagromadzenie opóźnień w zapłacie wynagrodzenia dostawcom, które wpływa na kolejne podmioty zaburzając ich płynność finansową. Zjawisko to potrafi się rozprzestrzeniać od największych po coraz mniejszych rynkowych graczy. Przedsiębiorca opóźniający się w wypłacie wynagrodzenia swoim kontrahentom powoduje, że oni również nie płacą na czas własnym partnerom handlowym.

W 2020 roku, czyli pierwszym roku obowiązywania ustawy o zatorach płatniczych prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Tomasz Chróstny wszczął 100  postępowań wobec największych dłużników. Dwie pierwsze firmy już zostały ukarane.  W sumie sankcje opiewają na kwotę  ponad 470 tys. złotych.

– Walka zatorami płatniczymi to zadanie szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy terminowe otrzymanie płatności może decydować o „być albo nie być” wielu przedsiębiorców. – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Adresaci decyzji mogą zwrócić się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content