play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Uregulowania czasu epidemii obowiązują również na i przy drogach

today17 kwietnia 2020

Background

Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakładają m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa. Uregulowania dotyczą również pracowników firm wykonujących zadania na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszyscy użytkownicy parkingów i MOP przy drogach krajowych, jako miejsc ogólnodostępnych, muszą wypełniać obowiązek zakrywania ust i nosa zgodnie z rozporządzeniem. Obowiązku nie stosuje się tylko w przypadkach wskazanych w uregulowaniu.

Regulacje nowego rozporządzenia dotyczą miejsc ogólnodostępnych. W rozumieniu rozporządzenia nie są nimi place budów czyli miejsca z ograniczoną możliwością wstępu, więc stosuje się tam dotychczasowe regulacje, czyli:

– pracodawca musi zapewnić pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ponadto zakład pracy ma obowiązek zapewnić odstęp pomiędzy stanowiskami pracy, w których pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Minimalna wielkość tego odstępu to 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
– należy zachować dotychczasowe zalecenia i wymagania sanitarne oraz wdrożyć nowe, które obligują zakład pracy m.in. do zapewnienia osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. Z szatni i pomieszczeń socjalnych najlepiej korzystać rotacyjnie w mniejszych grupach, zachowując minimalny odstęp.
– ograniczenia w transporcie zbiorowym dotyczą również pojazdów posiadających więcej niż 9 miejsc (łącznie z kierowcą) i dowożących osoby do pracy, np. na budowę. W takich pojazdach, co drugie miejsce musi być wolne.
– pracownicy przebywający w delegacji i pracujący zawodowo, w tym również na budowie, nadal mogą mieszkać w hotelach.

Podczas transportu ludzi, materiałów i sprzętu muszą być zachowane nowe wytyczne i nakazy. Np. podczas dowozu pracowników na plac budowy, jeżeli w pojeździe przebywa więcej niż jedna osoba, usta i nos powinny być osłonięte zgodnie z zapisami rozporządzenia.
Zapisy rozporządzenia muszą być wypełniane również podczas prowadzenia prac na styku z przestrzenią publiczną, np. remont ulicy lub chodnika, bez zamknięcia przestrzeni i wydzielenia niedostępnego dla osób postronnych placu budowy.

Zadania zlecane i nadzorowane przez GDDKiA to nie tylko nowe inwestycje i place budów, ale również utrzymanie oraz prace na istniejącej sieci. Te prowadzone są w przestrzeni ogólnodostępnej i tutaj wytyczne oraz nakazy rozporządzenia również muszą być stosowane przez pracowników firm utrzymaniowych.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content