play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozrywka

Katowice: To będą kosmiczne urodziny!

today7 września 2021

Background

To będą kosmiczne urodziny Katowic. W sobotę w Strefie Kultury odbędzie się najważniejszy punkt urodzinowego programu „Kocham Katowice”. Za wydarzenie, od strony artystycznej odpowiada Krzysztof Zalewski.

Jeden lider: Krzysztof Zalewski. Do tego czołówka polskiej sceny: Brodka, Grubson czy Artur Rojek. A w repertuarze przeboje gwiazd, które w ciągu 50 lat grały w Spodku. Tak będzie wyglądał główny koncert Urodzin Miasta „Kocham Katowice” 11 września w Strefie Kultury.

Koncert będzie najważniejszym punktem programu Urodzin Miasta „Kocham Katowice”, ale uczczona zostanie też  inna rocznica – 50 lat Spodka!

Dlatego Zalewski wraz z przyjaciółmi pracują już nad własnymi interpretacjami utworów gwiazd, które przez lata gościł Spodek. Będzie z czego wybierać, bo przez pół wieku grali tam Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure i wielu, wielu innych. Fani Krzysztofa Zalewskiego też powinni być usatysfakcjonowani, bo artysta wykona niejeden swój utwór.

– Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki z Katowic i całej metropolii i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

Zanim wszyscy wejdą na scenę, publiczność rozgrzeją dwaj świetni przedstawiciele muzyki elektronicznej – Smolik i Kev Fox.

Strefa Kultury, gdzie stanie urodzinowa scena, będzie otwarta już od godz. 17.00.

W wydarzeniu można uczestniczyć bezpośrednio pod sceną w przestrzeni UFO (ograniczonej do 2000 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami – 250 osób bez deklaracji, pozostałe osoby deklarujące gotowość okazania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia. Obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza pula trafi do dystrybucji w Centrum Informacji Turystycznej oraz w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów (6 września) oraz w przestrzeni Kosmos, gdzie działać będą punkty gastronomiczne.

Dzień później, w niedzielę, Strefę Kultury przejmą motocykliści.

Podczas Motocyklowego Zakończenia Sezonu jak zawsze będą mogli pochwalić się swoimi maszynami, ale też posłuchać dobrej muzyki. Od godz. 17.00 na wszystkich zmotoryzowanych, jak i tych bez dwóch kółek, zagrają najpierw – 4Szmery i K-Essence, potem Leszek Winder z przyjaciółmi, a na koniec gwiazda wieczoru – Sebastian Riedel i Cree.

Również w niedzielę Katowice przygotowały coś specjalnego dla miłośników muzyki poważnej.

Odbędzie się koncert znanego w całej Europie estońskiego chóru Collegium Musicale z repertuarem pieśni obchodzącego 11 września 86. urodziny Arvo Pärta, jednego z mistrzów muzyki współczesnej. Śpiewacy wykonają go w przestrzeni kościoła św. Józefa w Katowicach-Załężu. Koncert dedykowany jest katowickim seniorom, którzy mogą otrzymać na niego bezpłatne wejściówki przez swoje stowarzyszenia, świetlice i uniwersytety trzeciego wieku. Pula wejściówek dostępna jest także w kasie Miasta Ogrodów (wtorek–piątek w godz. 10.00–16.00).

Nowy mural w Szopienicach

A już na sam koniec intensywnego weekendu spotkamy się w Szopienicach, żeby odsłonić nowy, wyjątkowy mural na ścianie kamienicy przy ul. 11 listopada 6. Uczcimy nim 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza Stanisława Lema, ojca science fiction w Polsce. Wyjątkowość muralu będzie polegała na tym, że jego druga część powstała… we Lwowie, gdzie urodził się Lem. W Internecie można śledzić, jak dwa obrazy były malowane równocześnie, dzień po dniu. W ten sposób pokonamy przestrzeń i czas, jak piloci międzygwiezdnych statków kosmicznych. Podczas odsłonięcia, od godz. 21.00, mural ożywi mapping, czyli specjalne animacje wyświetlane na ścianie.

Po raz kolejny katowickim urodzinom towarzyszyć będzie również jarmark. Od 3 do 19 września wystawcy z różnych stron Polski będą prezentować regionalne specjały i wyroby. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – będzie karuzela, kolejka elektryczna i plenerowe gry. Zapraszamy!

Festiwal Organizacji Pozarządowych

Festiwal Organizacji Pozarządowych odbędzie się 11 września na rynku. To impreza, której głównym celem jest promocja i prezentacja działań organizacji pozarządowych, a także integracja mieszkańców. W festiwalu weźmie udział ponad 50 podmiotów prowadzących działalność na terenie Katowic. To instytucje wspierające różne grupy społeczne, proekologiczne, hobbystyczne i doradcze.

Wśród atrakcji znajdą się: występy sceniczne, minikoncerty, pokazy tańca, animacje, malowanie buziek, modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych, będzie również możliwość zagrania w wielkoformatowe gry plenerowe. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach: kulinarnych, plastycznych, sensorycznych z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, wykonywania lalek czy warsztatach w duchu „zero waste”, na których będzie się można nauczyć, jak efektywnie zarządzać własną lodówką, żeby nie marnować jedzenia, oraz w warsztatach upcyclingowych, podczas których dowiemy się, jak ponownie wykorzystać zużyty T-shirt i wiele innych.

Prowadzone będą ponadto konsultacje z nowych technologii dla seniorów, bezpłatne pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi, a także spotkania z dietetykiem i braffiterką.

Festiwal to także doskonała okazja, by wesprzeć charytatywne zbiórki. Będzie można zakupić rękodzieło wykonywane przez podopiecznych fundacji i stowarzyszeń, a także przedmioty z drugiej ręki na zorganizowanych minikiermaszach.

Wśród stoisk pojawi się namiot UM Katowice, gdzie wydawana będzie Katowicka Karta Mieszkańca. Będzie się też można spisać. Ponadto na festiwalu ustawione zostanie stoisko Budżetu Obywatelskiego, przy którym będzie można oddać głos w tegorocznej edycji.

Zorganizowany zostanie mobilny punkt szczepień przeciwko covid-19.

Festiwalowe miasteczko będzie działać w godzinach od 12.00 do 18.00.

Szczegóły na: https://www.facebook.com/katowicefop

Fot: UM Katowice

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content