play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Urodziny tramwajowej linii „38”. Jest jedną z najkrótszych w Europie

today4 lutego 2020

Background

38. rocznicę uruchomienia w obecnym kształcie obchodzi w tym roku jedna z najkrótszych linii tramwajowych w Europie – „38”. Z tej okazji w poniedziałek, 10 lutego na wyjątkowe urodziny zapraszają Tramwaje Śląskie SA, Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym, Urząd Miejski w Bytomiu oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego.

1350 metrów długości, 6 minut jazdy, 5 przystanków, jedna ulica i wagon pamiętający przełom lat 40. i 50. XX wieku – tak w najkrótszy sposób można opisać linię tramwajową nr 38, kursującą po ul. Piekarskiej w Bytomiu. Możliwość przejechania się zabytkowym, regularnie kursującym tramwajem, ściąga do miasta miłośników komunikacji miejskiej z Polski i z zagranicy.

Linia tramwajowa na tej ulicy została zbudowana w 1913 r. i prowadziła do zajezdni miejskich tramwajów bytomskich. Obecna trasa to właśnie fragment jednej z ówczesnych linii miejskich, prowadzących niegdyś z rynku do istniejącej do dziś zajezdni na końcu ul. Piekarskiej. Początkowo kursowała nią linia III do Rynku, w latach 1933-1951 była to linia 33 do Kopalni Nowy Orzeł Biały (przemianowana na 35 w 1951 r.), a od 10 lutego 1982 r. linia nosi numer 38. I dokładnie w 38. rocznicę tego wydarzenia wspólne świętowanie rozpocznie się na przystanku „Bytom Kościół św. Trójcy”. – Uroczystość odbędzie się w godzinach od 11.00 do 13.00, a w samo południe podzielimy okolicznościowy tort, mówi Andrzej Zowada ze spółki Tramwaje Śląskie SA.

Na torowisku na wprost wjazdu na teren kościoła p.w. Świętej Trójcy ustawiony zostanie odświętnie przygotowany wagon typu N, a na chodniku przy kościelnym murze staną namioty, w których pojawią się urodzinowe atrakcje.

źródło: Tramwaje Śląskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content