play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

UŚ będzie szczepić studentów. Powrót na uczelnię jeszcze w tym semestrze?

today6 maja 2021

Background

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach będą szczepienia dla studentów i ich rodzin. Rejestracja właśnie ruszyła. Szczepionki będą podawane w maju i czerwcu – jedynym warunkiem jest dostępność preparatów.

W liście skierowanym do wspólnoty akademickiej rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek zaznacza, że już wkrótce uczelnia obniży poziom zabezpieczeń sanitarnych. Jeśli sytuacja pandemiczna nadal będzie stabilna, to niektórzy studenci UŚ na zajęcia w murach uczelni będą mogli wrócić jeszcze w tym semestrze. Zdaniem profesora Koziołka „odzyskanie realnego uniwersytetu po raz pierwszy od wielu miesięcy wydaje się niemal pewne”.

– Jeżeli ktoś chce się zarejestrować właśnie poprzez uczelnię wtedy na stronie us.edu.pl znajdzie odpowiedni odnośnik do formularza. Logujemy się w taki sam sposób jak do systemu USOS – system znany z pewnością wszystkim studentom, podajemy imię i nazwisko, numer PESEL, lub numer paszportu oraz numer telefonu. Wybieramy również preferowane miejsce szczepienia. Dostępne są cztery punkty w Katowicach, jeden w Chorzowie, dwa w Sosnowcu i jeden punkt w Cieszynie – mówi reporterowi Radia Piekary rzecznik uczelni, Jacek Szymik-Kozaczko.

Ostateczne miejsce szczepienia będzie zależne od efektywności punktów i ilości chętnych. Na razie nie ma informacji o rodzaju szczepionki, jaka zostanie podana studentom i doktorantom. Punkty szczepień będą się kontaktować bezpośrednio z zarejestrowanymi w systemie studentami.

Zapisy na szczepienia za pośrednictwem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach potrwają do poniedziałku 10 maja. Osoby, które posiadają już termin szczepienia zgodnie z ogólnym systemem rejestracji poprzez NFZ mogą równolegle zgłosić się do szczepienia poprzez Uczelnię i skorzystać z tego terminu, który okaże się korzystniejszy.

UŚ to jedna z instytucji organizujących szczepienia. W całej Polsce blisko 700 firm chce zapewnić możliwość szczepienia dla swoich pracowników. Rejestracja do tego programu trwa od wtorku. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób – pracowników i ich rodzin – chcących się zaszczepić. To daje łączną liczbę ponad 600 tysięcy pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące, studentów, którzy ukończyli 18 rok życia lub członków rodzin tych osób.

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy – tak jak w Uniwersytecie Śląskim-  będzie zależeć od dostępności szczepionek.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content