play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Usłysz nas w siedzibie i online. Koncert na zakończenie sezonu Filharmonii Śląskiej

today8 czerwca 2020

Background

Usłysz nas w siedzibie i online. Koncert na zakończenie sezonu Filharmonii Śląskiej. 19 czerwca br. budynek Filharmonii Śląskiej ponownie wypełni się muzyką. Tęsknota za Melomanami, cisza w sali koncertowej i oczekiwanie na spotkanie – to wszystko towarzyszyło filharmonikom od marca. W czerwcowy wieczór zapraszają więc na wyczekiwany koncert, podczas którego zabrzmi Suita współtworzona przez internautów w czasie izolacji. Całość dopełnią dwa dzieła Ludwiga van Beethovena: Uwertura Coriolan oraz IV Symfonia B-dur, w sposób wyjątkowy związana ze Śląskiem. 

Usłysz nas w siedzibie i online. Koncert otworzy dzieło, które współtworzyło pięciu kompozytorów i setki melomanów. Będzie to Suita In Memoriam Krzysztof Penderecki, która powstawała na oczach Internautów i z ich udziałem, w ramach projektu #zostańwdomu i twórz, organizowanego przez Filharmonię Śląską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Każdą z części utworu użytkownicy Facebooka tworzyli z innym kompozytorem, wśród których byli: Mikołaj Piotr Górecki, Enjott Schneider, Adam Wesołowski, Marcel Chyrzyński i Jerzy Kornowicz. Początek komponowania zbiegł się ze smutną wiadomością o śmierci jednego z najważniejszych i najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI wieku, Krzysztofa Pendereckiego, więc twórcy zgodnie postanowili poświęcić wspólne dzieło zmarłemu Mistrzowi.

Jako druga zabrzmi Uwertura Coriolan Ludwiga van Beethovena, opierająca się na tragedii austriackiego poety Heinricha von Collina pod tym samym tytułem. Ukaże ona pełen dramatyzmu wewnętrzny konflikt głównego bohatera. Wieczór ukoronuje IV Symfonia B-dur Beethovena. Jest to dzieło szczególnie ważne dla naszego regionu, ponieważ powstało, gdy kompozytor przebywał na Śląsku. Wszystkie punkty programu zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Część miejsc będzie zarezerwowana dla tych, którzy mieli wykupiony abonament na miesiące, w których nie mogły odbywać się koncerty. W związku z koniecznością ograniczenia liczby osób przebywających w sali koncertowej, pod numerem tel. 503 774 949 abonamentowicze będą mogli ustalić swoje miejsce na widowni. Koncert będzie rejestrowany i następnie emitowany w sieci.

19 czerwca 202019:00

Sala koncertowa im. Karola Stryji Filharmonia Śląska

Wykonawcy:

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

Mikołaj Piotr Górecki, Enjott Schneider, Adam Wesołowski, Marcel Chyrzyński, Jerzy

Kornowicz i… Melomani – Suita In Memoriam Krzysztof Penderecki

Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op.62

Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60

Bilety w cenie 21-30 zł

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content