play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Uwaga kierowcy na DTŚ ! Fotoradar na „zakręcie mistrzów” oficjalnie uruchomiony

today28 lutego 2022

Background

Na tzw. „zakręcie mistrzów” na Drogowej Trasie Średnicowej zainstalowany został fotoradar, który rozpoczął rejestrację kierowców przekraczających prędkość w tym miejscu. Wcześniej trwało testowanie urządzenia, które ma wymusić ostrożną jazdę kierowców, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na rudzkim odcinku DTŚ. Koszt jego zakupu w wysokości prawie 300 tys. zł sfinansowało miasto Ruda Śląska.

Obsługą i konserwacją fotoradaru zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego. – Jeszcze pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy protokół przekazania urządzenia Inspekcji. W ostatnim czasie trwały jego testy. Od dziś rozpoczęła się rejestracja tych kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość w tym miejscu – mówi Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska. – Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w Internecie wyczynów kolejnych mistrzów kierownicy w tym miejscu – Dodaje wiceprezydent Mejer.

Fotoradar na DTŚ nie bez powodu

Na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej bardzo często dochodzi do wypadku, bądź kolizji. W ubiegłym roku na tzw. „zakręcie mistrzów” doszło do 15 zdarzeń, z czego 12 było kolizjami, a 3 zakwalifikowano jako wypadki z udziałem osób rannych. Na całej DTŚ w rejonie miasta Ruda Śląska policja odnotowała 46 zdarzeń, w tym 41 kolizji i 5 wypadków.

Miasto już od 2017 r. wspólnie z Policją wnioskowało o montaż fotoradaru na feralnym zakręcie na DTŚ. Inspekcja Transportu Drogowego po wykonanych analizach uznała takie rozwiązanie za zasadne. Okazało się jednak, że ustawienie fotoradaru w Rudzie Śląskiej znalazło się na dalszym miejscu w planach inwestycyjnych Inspekcji. W tej sytuacji prezydent miasta podjęła decyzję o zakupie urządzenia, co spotkało się z akceptacją Rady Miasta. Policja i ITD pozytywnie zaopiniowały lokalizację urządzenia.

Przygotowanie fotoradaru trwało kilka miesięcy

Przetarg na zakup i montaż urządzenia rozstrzygnięto pod koniec października ubiegłego roku. W grudniu wykonawca  zamontował maszt wieżowy do fotoradaru i wykonał przyłącze elektryczne. Następnie pracownicy zamontowali urządzenie do pomiarów prędkości, które to przed wprowadzeniem do użytku musiało zostać skonfigurowane z systemem CANARD GITD. Zamontowano też dodatkową lampę błyskową, aby w warunkach nocnych poprawić doświetlenie drugiego i trzeciego pasa.

Przypomnijmy, że od stycznia 2022 roku za przekroczenie prędkości należy liczyć się z wysokimi karami. Maksymalna wysokość wynosi  10-krotnie więcej niż pierwotnie tj.: z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł.

 

źródło: UM  Ruda Śląska 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content