play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Uwaga kierowcy – zmiany w Gliwicach

today13 maja 2021

Background

Wiosna ma to do siebie, że na drogi wracają prace. Nie inaczej jest w Gliwicach. Trwa przebudowa odcinka Tarnogórskiej oraz skrzyżowania tej drogi z ulicą Halika.

Nowa droga, nowe skrzyżowanie i nowy ciąg pieszo – rowerowy. To wszystko powstanie wzdłuż Tarnogórskiej w Gliwicach.

Więcej dla rowerzystów

Przebudowa drogi łączy się również z budową nowej ścieżki pieszo – rowerowej. To pięciuset metrowy odcinek łączący ulicę Chałubińskiego z Tarnogórską. Obecnie na terenie Gliwic jest już ponad 120 km tras. Do końca 2023 r. ma przybyć jeszcze około 21 km.

Nie tylko droga

Droga i trasa rowerowa to nie wszystko. Powstanie łącznik z ul. Tarnogórską, oświetlenie uliczne, nowa kanalizacja deszczowa i ciąg pieszo-rowerowy. Ponadto przebudowany zostanie około 220-metrowy odcinek ul. Tarnogórskiej, powstanie też nowe trójwlotowe skrzyżowanie, a skrzyżowanie ul. Halika z ul. Tarnogórską zostanie przebudowane. – Miasto stara się stwarzać jak najbardziej komfortowe warunki do życia i odpowiadające czasom możliwości komunikacyjne. Budujemy więc nowe drogi, nie tylko szybkiego ruchu (jak np. obwodnice), ale również takie, które ułatwiają dojazd do naszych domów. Zależy nam na tym, by pod pojęciem usprawniania komunikacji kryło się nie tylko upłynnienie ruchu samochodowego, ale też możliwość sprawnego i bezpiecznego poruszania się po mieście przez rowerzystów. W tym celu sukcesywnie tworzymy sieć tras rowerowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu coraz więcej gliwiczan będzie na co dzień korzystać z tej ekologicznej formy transportu – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Będzie zielono

Budowa połączenia ul. Tarnogórskiej z ul. Chałubińskiego umożliwi skomunikowanie istniejącej zabudowy, m.in. przy ul. Grodeckiego i terenów przyległych, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe.
Po zakończeniu prac w pasie drogowym nasadzonych zostanie 113 drzew: wiśnie, dęby i brzozy. Nie zabraknie krzewów – wzdłuż nowego łącznika zostanie nasadzonych 4,5 tys. roślin.

Inwestycja będzie kosztować blisko 4 mln zł. Prace powinny zakończyć się w IV kwartale. Nowa inwestycja przyczyni się do rozbudowy infrastruktury drogowej.

Więcej dla jednośladów

Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż nowego łącznika ul. Chałubińskiego z Tarnogórską to kolejny krok do utworzenia w Gliwicach spójnej sieci dróg i tras rowerowych.
Nowo budowane drogi są planowane w taki sposób, by – gdzie tylko to możliwe – organizować również przestrzeń dla jednośladów, których gliwiczanie coraz chętniej używają jako środka komunikacji. Rozbudowywana jest również infrastruktura rowerowa – mamy coraz więcej bezpiecznych stojaków i samoobsługowych stacji napraw. Dla wygody rowerzystów w Gliwicach zniesiono też zakaz ruchu rowerowego na Rynku i w parku Chrobrego, a przy ul. Floriańskiej rowerzyści korzystają z pasa kontraruchu.

Poza wspomnianym odcinkiem, w tym roku powinien być także gotowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Kujawskiej oraz droga rowerowa przy ul. Jana Pawła II i Nowy Świat (na odcinku od katedry św. Piotra i Pawła, wzdłuż ul. Nowy Świat, do skrzyżowania z drogą wewnętrzną naprzeciwko ul. Sikornik) – inwestycję wykona Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. Dobiega też końca remont alei Sikornik.

W trakcie opracowania jest także projekt ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do Staromiejskiej, trwają prace projektowe przy dokumentacji zagospodarowania terenu przy projektowanym przystanku kolejowym Gliwice Kopernik (rejon ul. Perseusza) wraz z przystosowaniem do potrzeb rowerzystów. Przy przystanku powstanie infrastruktura rowerowa, m.in. parkingi rowerowe i stacja napraw rowerów. Trwają też prace przy tworzeniu dokumentacji projektowej ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Pszczyńską z Kujawską oraz trasy rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej pomiędzy ul. Łanową i Knurowską.

Wraz z trwającą przebudową skrzyżowania ulic: Zabrskiej, Błogosławionego Czesława i Hutniczej powstanie także ok. 250 m odcinek drogi dla rowerów, będącej kontynuacją wybudowanej trasy w ciągu ul. Jagiellońskiej, przez remontowany w ubiegłym roku odcinek ul. Zabrskiej, aż do wiaduktu kolejowego nad torami.

Przebieg istniejących tras rowerowych oraz miejsca lokalizacji infrastruktury rowerowej (stojaki rowerowe, stacje napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content