play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W Chorzowie Maciejkowicach powstanie nowe osiedle

today2 marca 2021

Background

Osiedle z ponad tysiącem nowych mieszkań powstanie w Maciejkowicach w Chorzowie. Zbuduje je Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Silesia – spółka, którą do tego celu, powoła Urząd Miasta w Chorzowie, Krajowy Zasób Nieruchomości i kilka innych śląskich samorządów.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni wyrazili zgodę na przystąpienie Chorzowa do spółki SIM Silesia. To spółka mająca budować komfortowe mieszkania dostępne dla osób, które chociaż pracują, nie mogą sobie pozwolić na kredyt. – Pomimo kryzysów na świecie widzimy, że ceny mieszkań wciąż rosną. Wiemy, że jest duża grupa mieszkańców, którzy chociaż ciężko pracują, nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na zakup własnego mieszkania. To dlatego nowe inicjatywy mieszkaniowe są dla nas tak ważne – tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Spółka powołana zostanie przez Urząd Miasta w Chorzowie, Krajowy Zasób Nieruchomości, a także samorządy Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Zabrza. W każdym z tych miast zbudowane zostaną nowe mieszkania. W Chorzowie będą one znajdowały się na działce Skarbu Państwa przy ul. Michałkowickiej przy granicy z Siemianowicami Śląskimi. – To osiedle projektowane jest na 1200 mieszkań. Można zatem powiedzieć, że w Maciejkowicach powstanie osiedle wielkości Irysu. Oczywiście bloki będą dopasowane do okolicznej architektury, a więc nie będą to wieżowce, a 4 piętrowe budynki – zaznacza Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Chorzów będzie wnioskował o rządową dotację na cel budowy osiedla. Pomoc ma wynosić 3 miliony złotych. Podobny wkład mają zapewnić pozostałe samorządy. Krajowy Zasób Nieruchomości wraz z SIM Silesia stworzy projekt i wybuduje mieszkania.

Pierwszy etap prac przewiduje wybudowanie blisko 300 mieszkań. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do 2024 roku.

Foto i źródło: UM Chorzów

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content