play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

W Chorzowie skradziono szczepionki przeciw SARS-CoV-2

today29 stycznia 2021

Background

W Szpitalu Miejskim w Chorzowie wydarzyła się –  bezprecedensowa jeśli chodzi o proces masowego szczepienia w Polsce – sytuacja. Ze szpitala zniknęły fiolki ze szczepionką przeciw wirusowi SarsCoV2. Wszystko wskazuje na to, że zostały skradzione.

Z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie ktoś ukradł 15 fiolek szczepionki przeciw zachorowaniu na COVID-19. Policja została zawiadomiona i wdraża dochodzenie. Rzecznik szpitala poinformował, że przekazano śledczym wszystko co na ten temat wiadomo. Są też zapisy monitoringu. Dostęp do pomieszczenia, w którym przechowywane były szczepionki mieli tylko pracownicy szpitala.

Tymczasem kolejność szczepień jest już dokładnie rozplanowana. Szpitale logistycznie są dobrze przygotowane. Szczepienia medyków trwają – wielu z nich przyjęło już obydwie dawki szczepionki. Seniorzy, którzy mają co najmniej siedemdziesiąt lat szczepią się od początku tego tygodnia. Niestety nadal występują ograniczenia producentów w dostawach specyfiku.

Polska zamówi dodatkowych 4 lub nawet 5 milionów szczepionek Moderny. Łącznie ze szczepionkami spółki Pfeizer,  da to 48 milionów dawek. Dzięki temu będzie można zaszczepić łącznie około 24 milionów Polaków.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznacza, że to więcej niż 70 proc. dorosłej populacji Polaków, a tak definiowany jest wskaźnik mówiący o uzyskiwaniu pewnej odporności populacyjnej.

Dziś Europejska Agencja Leków ma zdecydować czy dopuścić do obrotu w Unii Europejskiej specyfik AstraZeneca.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content