play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W Czechowicach-Dziedzicach w walce z komarami pomogą jerzyki!

today14 lipca 2020

Background

Czechowicki magistrat do walki z bzyczącymi natrętami wykorzysta małe i niepozorne ptaki. By je zwabić do pracy, na budynkach użyteczności publicznej i szkołach w tym mieście zawiśnie 200 budek lęgowych dla jerzyków.

Po deszczowym początku lata zwiększyła się dokuczliwość ze strony owadów, zwłaszcza komarów i meszek. Gmina Czechowice-Dziedzice rozpoczęła akcję mającą na celu ograniczenie populacji tych owadów. Prowadzona jest ona metodą biologiczną, która jest bezpieczna dla człowieka i środowiska.

Pomogą jerzyki ! Urząd Miejski zakupił dla nich  200 budek lęgowych. Zostały one już zamontowane na części budynków wielorodzinnych i placówek oświatowych. Jerzyki są niezwykle skuteczne w zmniejszaniu populacji owadów. Jeden taki ptak może w ciągu doby wyłapać nawet 20 tys. owadów.

Przy okazji urząd miasta zachęca mieszkańców, by na swoich domach również wywieszali budki.
Przede wszystkim budki muszą być solidnie przymocowane do ściany, a jednocześnie powinny wisieć możliwie jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra. Trzeba się także upewnić, czy inne drapieżniki, w tym koty i sroki, nie będą mieć do gniazd łatwego dostępu.

 Foto: pixabay

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content