play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zdrowie

W Czeladzi ruszają kontrolne testy na obecność koronawirusa

today13 maja 2020

Background

W Czeladzi ruszają kontrolne testy na obecność koronawirusa. Niemal 200 wymazów od osób przebywających w czeladzkim Domu Pomocy Społecznej pobiorą lekarze Szpitala w Czeladzi, który podjął się stałej opieki nad pensjonariuszami.

To już drugi DPS, który skorzysta z pomocy zespołu medycznego miejscowego szpitala. W ubiegłym tygodniu akcję testowania przeprowadzono w  Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Będzinie. Na 160 pobranych próbek wszystkie okazały się ujemne. Współpraca szpitala z domami opieki ma  zminimalizować ryzyko pojawienia się niebezpiecznego wirusa w tych placówkach i uchronić przed chorobą najsłabszych.

Wobec epidemii mieszkańcy tych placówek są całkowicie bezbronni. To w większości starsi, obciążeni wieloma chorobami ludzie. Przebywają w dużych skupiskach na stosunkowo małej powierzchni, co drastycznie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się zakażenia. Tak stało się we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii gdzie wskaźniki  śmiertelności wśród tej grupy dochodziły nawet do 50%. Także w Polsce mamy przykłady, jak tragiczne w skutkach może być pojawienie się koronawirusa w domu opieki. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji – tłumaczy dr n. med. Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji Szpitala w Czeladzi.

Profilaktyczne testy w kierunku koronawirusa to jeden z elementów reżimu sanitarnego, jakie zalecili obu placówkom specjaliści ze szpitala. Kolejne to m.in. codzienna kontrola temperatury, stworzenie miejsc izolacji pacjentów, u których wystąpi gorączka, ograniczenie pracy personelu do jednego miejsca i stosowanie środków ochrony osobistej.

Liczymy na to, że DPSy, które objęliśmy opieką w pełni zastosują się do tych rekomendacji, dzięki czemu będziemy w stanie uchronić pensjonariuszy i personel przed koronawirusem – mówi Dariusz Jorg.

Także w czwartek, 14 maja, w namiotach przed Szpitalem w Czeladzi rozpocznie się akcja pobierania wymazów od pracowników żłobka i przedszkoli. To jeden z etapów przygotowujących do wznowienia działalności tych placówek w mieście, które jest planowane 18 maja.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content