play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

W kalendarzu 7. kwietnia. Pogoda nadal zimowa. Kiedy ocieplenie?

today7 kwietnia 2021

Background

Kwiecień zaczął się już tydzień temu, wiosna ponad dwa tygodnie temu, a nocami temperatura wciąż poniżej zera. Wyglądając za okno wczesnym rankiem, widzimy leżący śnieg, a kierowcy z zaciśniętymi zębami wcześniej wychodzą do swoich samochodów, by z szyb zeskrobać lód. Kiedy w końcu się ociepli? Zapytaliśmy eksperta.

Aura nie rozpieszcza – także, a może i przede wszystkim kierowców. Poranne odśnieżanie i skrobanie, a potem trudne warunki – to coś o czym chcieliby zapomnieć. Piesi też mają dość marznięcia na ulicach i przystankach. Temperatura nocą spada do minusowej piątki – w ciągu dnia wzrośnie do zaledwie kilku stopni na plusie:

– Aktualny kształt pogody wynika z tego, że wir polarny, który kształtuje się w trakcie nocy polarnej nad Biegunem Północnym, nad Arktyką, po przesileniu zaczyna słabnąć i rozpadać się na mniejsze fragmenty. W tym przypadku jeden z takich elementów niżu, który wyłonił się z wiru polarnego dotarł właśnie do centralnej Europy i to on zagarnia za sobą chłodniejsze powietrze z północy – mówi Radiu Piekary Tomasz Kisiek z Planetarium Śląskiego.

To jednak całe szczęście tylko sytuacja przejściowa – w weekend już kilkanaście stopni na plusie.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content