play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

W Katowicach można sprawdzić stan zanieczyszczenia… hałasem

today11 marca 2021

Background

Zanieczyszczenie powietrza, to problem, o którym mówi się coraz częściej. Ale mało kto zwraca uwagę, że to nie jedyne zanieczyszczenie, które nam zagraża. Jest też coraz głośniej. W Katowicach natężenie hałasu mierzy SAW – Stacja audio-wizualna.

To nie jest zwykły słup ogłoszeniowy. To rodzaj membrany rezonującej z otoczeniem. Chodzi o neonową instalację na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Co jakiś czas, kiedy robi się w okolicy nieco ciszej, neony instalacji przygasają – instalacja SAW jest reaktywna i reaguje na natężenie dźwięku. Kiedy hałas jest wzmożony, neony na słupie świecą intensywniej.

– Na tę instalację można patrzeć na dwa sposoby: z jednej strony jest to swego rodzaju czujnik zanieczyszczenia hałasem, w jakim żyjemy, który nas otacza – stąd też reagowanie na te wzmożone dźwięki. Z drugiej strony SAW zwraca też uwagę swoim intensywnym czerwonym kolorem – to oczywiście barwa ostrzegawcza. W takich właśnie czasach ta instalacja powstała. Marta Gawin stworzyła ją w ramach katowickiego projektu „Lokata w kulturę” – projektu skierowanego do artystów, który miał im pomóc przetrwać ten trudny pandemiczny czas – mówi Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów.

Alarmujący charakter instalacji skłania do wyciszenia i świadomego przeżywania rzeczywistości w obliczu pandemicznego zagrożenia. Temat podobno jest rozwojowy. W planach jest druga taka instalacja, dużo większa.

 

Fot. Facebook/Marta Gawin

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content