play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

W końcu nić porozumienia. Kolejna tura trudnych rozmów o transformacji

today10 lutego 2021

Background

Drgnęło w rozmowach górniczych związkowców z zarządami spółek i przedstawicielami rządu. Uchwała w sprawie PEP uwzględni założenia umowy społecznej zaprojektowanej przez stronę związkową.

Dotąd mało było konkretów – najpierw odrzucony przez związkowców rządowy projekt umowy społecznej, później nowy – związkowy projekt dyskutowany w czasie negocjacji w Katowicach. Na początku lutego uchwalono PEP – strategię Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku – i to spowodowało kolejną burzliwą reakcję strony związkowej.  Do stołu zainteresowani transformacją energetyczną Polski i Śląska zasiedli ponownie wczoraj.

Najważniejszym skutkiem tej tury negocjacji między stroną związkową, a przedstawicielami rządu jest to, że uznano PEP za dokument otwarty – jej ostateczny kształt ma zależeć od ostatecznych postanowień umowy społecznej zaproponowanej przez związki zawodowe, która jest przedmiotem negocjacji w czasie plenarnych spotkań i prac w grupach roboczych w Katowicach.

– PEP dalej jest dokumentem otwartym, tak jak podpisaliśmy to 25 września – jego ostateczny kształt, czy też możliwości jego zmian będą wynikać z tego, co my ustalimy w ramach umowy społecznej – mówił Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

Ustalono również, że w strategii Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zostaną wzięte pod uwagę kwestie dotyczące inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe, które w swoim projekcie umowy społecznej zamieścili związkowcy.

– Z perspektywy spalania węgla, jest to rzecz bardzo ważna, bo możemy spalić 10-14 milionów ton węgla. Myślę, że też ustaliliśmy i rozwialiśmy wątpliwości dotyczące tzw. osi czasu, czyli że kończymy wydobycie w Polsce w 2049 i wszystkie te daty dotyczące kopalń są tam zawarte – dodaje Dominik Kolorz.

Dalsze rozmowy na temat umowy społecznej ponownie będą się toczyć w grupach roboczych, które mają zacząć prace już w jutro. Kolejne spotkanie plenarne przedstawicieli rządu i związków zawodowych zaplanowano na poniedziałek – 15 lutego.

 

Fot. solidarnosckatowice.pl

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content