play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W Mikołowie protestują przeciw planom przebiegu linii wysokich szybkości. Miałaby przeciąć Ogród Botaniczny

today21 lutego 2020

Background

To jeszcze nie awantura, ale kilka gorzkich słów już padło. Mieszkańcy Mikołowa protestują przeciwko proponowanemu przebiegowi nowej linii szybkiej kolei, która miałyby połączyć naszą część Polski z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK).

CPK miałby powstać gdzieś pomiędzy Warszawą i Łodzią. Na razie ogłoszono konsultacje społeczne w tej sprawie, więc mieszkańcy – zwłaszcza sołectwa Mokre – korzystają z okazji i głośno mówią o swoich obawach. Mają wsparcie burmistrza Mikołowa, który już się z nimi spotkał i negatywnie zaopiniował kolejowe propozycje. Przygotowano protest, bo wg wstępnej koncepcji, torowisko miałoby przeciąć unikatowy Śląski Ogród Botaniczny oraz kilka osiedli domów jednorodzinnych. Mówi Tomasz Rogula z mikołowskiego ratusza.

  • cover play_arrow

    W Mikołowie protestują przeciw planom przebiegu linii wysokich szybkości. Miałaby przeciąć Ogród Botaniczny Adam Grabałowski

  • cover play_arrow

    W Mikołowie protestują przeciw planom przebiegu linii wysokich szybkości. Miałaby przeciąć Ogród Botaniczny Adam Grabałowski

Proponowany przebieg nowych linii kolejowych „zahacza” też o zespół pałacowo-parkowy w Paniowach, projektowane skrzyżowanie drogi krajowej 44 czy planowany obszar wydobycia węgla ze złoża Śmiłowice.

Na razie nic nie jest jeszcze przesądzone. Projektodawcy ze strony Centralnego Portu Komunikacyjnego zbierają opinie zainteresowanych i zapewniają, że zostaną one wzięte pod uwagę.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content