play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

W niedzielę #SzczepimySię w parafiach. Akcje ruszają przy kościołach!

today13 sierpnia 2021

Background

Zmasowane szczepienia przeciwko covid-19 przy śląskich parafiach. W najbliższa niedzielę akcję podawania preparatu Johnson&Johnson i Pfizer organizuje wojewoda śląski wspólnie z archidiecezją katowicką i częstochowską.

Organizowana przez wojewodę wspólnie z duchowieństwem i samorządami akcja obejmie praktycznie całe województwo. Zgłosiło się do niej bowiem prawie 150 parafii ze 167 gmin naszego regionu.

– Ogromne wsparcie uzyskaliśmy u arcybiskupów i biskupów diecezji na naszym terenie. Jest to niezwykle ważne, bowiem bez pomocy najwyższych władz kościelnych nie udałoby się zorganizować przedsięwzięcia zakrojonego na tak dużą skalę – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kościół wspiera szczepienia

O tym, że to wsparcie jest, świadczy chociażby specjalny list arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca do wiernych odczytany w minioną niedzielę w kościołach w archidiecezji katowickiej. – Chociaż aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wydaje się stabilna, to służby medyczno-sanitarne przestrzegają przed możliwością wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa w najbliższych miesiącach. W związku z tym zagrożeniem, kolejny raz apeluję do Was o żarliwą modlitwę w intencji ustania pandemii, a osoby niezaszczepione proszę o pogłębioną refleksję nad dobrodziejstwem, jakim jest wynalezienie szczepionek ratujących ludzkie życie – napisał arcybiskup.

Do szczepień zachęca Metropolita Katowicki

Podkreślił, iż nawet jeśli decyzja o szczepieniu przeciwko COVID-19 ma charakter dobrowolny, to powinna ona uwzględnić prawdę fundamentalną: iż ludzkie życie i zdrowie są cennymi darami udzielonymi człowiekowi przez Boga i powierzonymi jego roztropnej odpowiedzialności. – Nie ulega też wątpliwości, że ten rodzaj wyboru należy zawsze odnosić do piątego przykazania Bożego, które stoi na straży ludzkiego życia, a także do odpowiedzialności za dobro wspólne. W dobie pandemii przybiera ono konkretne formy. Są nimi zarówno zdrowie i życie społeczeństwa, jak również prewencja zdrowotna, której celem jest uwolnienie społeczeństwa od rygorystycznych, nierzadko uciążliwych obostrzeń sanitarnych – zaznaczył arcybiskup Skworc.

Mobilne punkty szczepień zlokalizowane będą w salkach przykościelnych, specjalnych namiotach lub szczepionkobusach. Z kolei same szczepienia będą się odbywać przez całą niedzielę – od pierwszej do ostatniej mszy w danym kościele. Zaszczepić będzie można się bez wcześniejszych zapisów czy rejestracji – wystarczy tylko przyjść i mieć ze sobą dowód osobisty. Na mieszkańców czekać będą jednodawkowe szczepionki Johnson & Johnson oraz dwudawkowe Pfizera (drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym innym punkcie) .

– To ogromne przedsięwzięcie, ale po pilotażowej akcji szczepień, która odbyła się w niedzielę 1 sierpnia  w 12 parafiach, widzimy, że zainteresowanie mieszkańców jest duże i takie działania są bardzo potrzebne. Idziemy więc o krok dalej – będziemy szczepić w parafiach na terenie całego województwa i mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z tej możliwości ­– mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Gdzie w niedzielę będzie można się zaszczepić ?

Pomocy przy organizacji poszczególnych punktów przy kościołach udzielać będą samorządy. Co ważne, do akcji szczepień włączają się także strażacy OSP. W niektórych powiatach podpisali już umowy z podmiotami leczniczymi na wspólną organizację tymczasowych punktów szczepień. W Czerwionce – Leszczynach, w powiecie rybnickim, ochotnicy z Leszczyn oraz z Czerwionki podpisali takie umowy w minioną sobotę. –  Na co dzień troszczymy się o zdrowie i życie mieszkańców i jesteśmy w ciągłej gotowości do pomocy.  Ta troska objawia się nie tylko poprzez gaszenie pożarów, ale także właśnie poprzez zaangażowanie się w akcję szczepień. Dlatego będziemy organizować mobilne punkty szczepień przy parafiach oraz przy okazji imprez gminnych – mówi Grzegorz Swinka, prezes OSP Leszczyny.

Przypomnijmy, 1 sierpnia podczas pilotażowej akcji przy 12 parafiach na terenie naszego województwa zaszczepiło się prawie 1,5 tys. osób. Rekordowo dużo, bo aż 282 mieszkańców, przyjęło wtedy szczepionki w Czechowicach-Dziedzicach. Z kolei w Żywcu, Rybniku, Ujsołach i Będzinie z mobilnych punktów szczepień podczas wydarzeń organizowanych  skorzystało ponad 600 osób.

W najbliższą niedzielę akcja szczepień odbędzie też w Piekarach Śląskich. Punkt zorganizowany zostanie przy bramie głównej piekarskiej Kalwarii. Preparat będzie można przyjąć tam w godzinach od 8-12. 

Lista wszystkich parafii, w których będzie się można zaszczepić w najbliższą niedzielę, znajduje się na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce Covid-19. Tam też znajduje się lista naszych weekendowych mobilnych punktów szczepień, tworzonych przy okazji wydarzeń w gminach.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content