play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

W piątek młodzi będą protestować przeciwko wypowiedzeniu Konwencji Stambulskiej

today30 lipca 2020

Background

W piątek młodzi będą protestować przeciwko wypowiedzeniu Konwencji Stambulskiej. Kolejny protest przeciwko wypowiedzeniu Konwencji Stambulskiej odbędzie się w piątek 31 lipca o godzinie 16.00 na Rynku na Placu Kwiatowym w Katowicach. Organizatorami wydarzenia są:  Młodzi Razem Śląskie, Przedwiośnie w Śląskim, Ostra Zieleń Śląskie oraz Młodzi Nowocześni Śląskie.

 25 lipca minister Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji oświadczył, że składa wniosek o wypowiedzenie antyprzemocowej Konwencji Stambulskiej. Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument zakłada między innymi, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią. Konwencja Stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca.
Prawie milion Polek rocznie pada ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w „zaciszu” domowym. Konwencja Stambulska nakłada na kraje, które ją ratyfikowały obowiązek walki z tym rodzajem przemocy. Oprócz tego, gwarantuje ona, że prawo będzie ścigać przestępców seksualnych także wtedy, gdy ofiarami nie są obce kobiety, ale także ich żony, partnerki – obecne i byłe czy nakłada nakaz ścigania przemocy seksualnej nawet wtedy, gdy zawiadomienia o niej nie złożyła ofiara, ale ktoś inny.
Konwencja Stambulska opiera także definicję przestępstwa przemocy seksualnej na braku zgody osoby pokrzywdzonej oraz zapewnia pomoc ofiarom przemocy, w tym darmowe porady prawne. Jest to także jedyny dokument ratyfikowany przez Polskę, który zawiera definicję płci społeczno-kulturowej.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content