play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: W piątek spotkanie z mieszkańcami budynków po spółce Arrada

today25 lutego 2020

Background

28 lutego (piątek) odbędzie się w Piekarach Śląskich spotkanie władz spółki Nieruchomości-Brzeziny z lokatorami budynków przejętych przez miasto po upadłej spółce „Arrada”.

Po pierwszym miesiącu zarządzania budynkami przejętymi od Syndyka widzimy jak duże nieścisłości, rozbieżności i dysproporcje (np. czynszowe) występują w pozyskanych zasobach. Sytuacja ta jest efektem wieloletnich zaniedbań ze strony poprzednich zarządców. Obecnie, aby uniknąć chaosu i rzetelnie zarządzać nieruchomościami, należy jak najszybciej uporządkować dokumentację oraz wyprostować wszystkie nieprawidłowości – mówi Krzysztof Ślusarczyk, prezes spółki Nieruchomości-Brzeziny

Zmiany te dotyczą między innymi powierzchni niektórych lokali mieszkalnych, które Spółka Nieruchomości-Brzeziny Sp. z o.o. uaktualniła zgodnie z danymi zawartymi w akcie notarialnym. Po aktualizacji okazało się, że powierzchnia wszystkich zakupionych lokali zmalała o prawie 110 m kw. Inną bardzo ważną decyzją jest uśrednienie stawek czynszowych na poszczególnych budynkach – bywa, że w jednym budynku różnice stawek czynszowych sięgały kilku złotych (np. od 6 do 11 zł). W budynkach o podobnym standardzie stawka czynszowa powinna być jednakowa dla wszystkich najemców. Logicznym, zrozumiałym i najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem jest uśrednienie stawek obecnie obowiązujących. Nowa, uśredniona wartość nie będzie znacząco odbiegać od stawki dotychczasowej. Nie uniknie się jednak sytuacji, w której różnica ta wyniesie kilka złotych, będą to jednak sytuacje sporadyczne.

W najbliższym czasie Spółka Nieruchomości-Brzeziny Sp. z o.o. przekaże lokatorom informacje z nowymi stawkami czynszowymi, zapraszając ich jednocześnie do podpisania nowej umowy najmu z obecnym zarządcą.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku spółka stała się właścicielem ponad 800 mieszkań osiedla najbardziej znanego jako „osiedle Arrady”. Za ok. 27 mln zł wykupiono je od syndyka, który w ostatnim czasie po upadku spółki zarządzał osiedlem.

Spółka Nieruchomości-Brzeziny została powołana do zarządzania tym osiedlem, a administrowanie mieszkaniami zaczęła w styczniu tego roku. Sprawa uporządkowania stawek czynszowych jest pierwszą i najważniejszą do przeprowadzenia, ponieważ to przede wszystkim z tych pieniędzy mają być finansowane remonty, które w wykupionych budynkach miałyby być przeprowadzone.

Spotkanie lokatorów z władzami spółki odbędzie się 28 lutego 2020 r. (piątek) w Szkole Podstawowej nr 15, przy ul. Kotuchy 40 w Piekarach Śląskich. Początek o godz. o godz. 17.30.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content