play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

W Rudzie Śląskiej powstanie Śląski Teatr Impresaryjny!

today13 września 2021

Background

W Rudzie Śląskiej powstanie teatr. Radni podjęli już decyzję w tej sprawie – tym samym zainaugurowali proces przekształcania Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Śląski Teatr Impresaryjny.

Teatr impresaryjny implikuje,  że będziemy przede wszystkim prezentować produkcje obce. Tak się dzieje już teraz. Zapraszamy artystów z całej Polski. Są to wydarzenia zarówno muzyczne jak i teatralne ale również sami produkujemy. Dwa lata temu powstała pierwsza nasza produkcja „Gita Story”. Obecnie, już za miesiąc, będzie kolejna „Szeryf z Fryn City”. Na czym bazujemy? Przede wszystkim na tym co jest charakterystyczne dla Rudy Śląskiej, dla Śląska czyli języku. Spektakle, które realizujemy są właśnie po śląsku. – mówi naszej reporterce Katarzyna Furmaniuk, dyrektor jeszcze Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Nowa instytucja kultury przejmie mienie ruchome Centrum Kultury, wszelkie wierzytelności i zobowiązania. Wszyscy pracownicy staną się pracownikami Śląskiego Teatru Impresaryjnego
– Mamy dobry sprzęt, dobre stoły akustyczne, mamy dobry sprzęt oświetleniowy i scenę, gdzie właściwie możemy zaprezentować każde wydarzenie. Mamy także dobrych fachowców. Myślę, że mamy podstawy ku temu aby takie miejsce jak teatr stworzyć. Termin, ten deadline kiedy zaprosimy na otwarcie teatru to będzie już rok 2022. W tej chwili prowadzimy procedury przede wszystkim prawne związane przede wszystkim ze zmianą nazwy i z przekształceniem instytucji kultury jaką był dom kultury w instytucję artystyczną jaką będzie teatr.dodaje Katarzyna Furmaniuk.

Przemiana Centrum Kultury w teatr wiąże się z rozszerzeniem dotychczasowej działalności rudzkiej placówki i nie ma zagrożenia, by zostały zlikwidowane wydarzenia czy festiwale, które odbywały się dotychczas w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

fot.: zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content