play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

W Świerklańcu będzie budowane nowe boisko. W planach także budowa kanalizacji

today17 kwietnia 2020

Background

W Świerklańcu będzie budowane nowe boisko. W planach także budowa kanalizacji. Świerklaniec pozyskał 70 tysięcy złotych na zakup laptopów dla najbardziej potrzebujących uczniów, trwa montaż lamp solarnych, w miejscach które do tej pory nie były oświetlone- ale to nie jedyne inwestycje prowadzone w Gminie Świerklaniec. Wkrótce rozpocznie się termomodernizacja szkoły w Nakle i budowa boiska, obok hali sportowej. Obie inwestycje, będą finansowane ze środków Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Coraz bliżej także do budowy sieci kanalizacyjnej, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy gminy. Z niecierpliwością wyczekiwana inwestycja będzie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020” Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,  Gmina Świerklaniec otrzyma ponad 1,61 mln zł. na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim. W ramach tego zadania ocieplony będzie budynek szkoły i wymieniona kotłownia z węglowej na gazową.  Wszystkie prace wykonawca będzie musiał wykonać do 30 listopada tego roku, przy czym kotłownia ma zostać oddana do użytku do końca sierpnia, natomiast prace termoizolacyjne na budynku szkoły, należy wykonać w czasie przerwy wakacyjnej, czyli w lipcu i sierpniu (lub innym terminie w przypadku zmiany roku szkolnego i wakacji).

Drugą inwestycją, którą dofinansuje GZM, jest budowa boiska wielofunkcyjnego. Obiekt powstanie w sąsiedztwie hali sportowej w Nakle Śląskim, ma kosztować blisko 350 tys. zł, w tym 297 tys. zł ma wyłożyć Metropolia.

Blisko zakończenia są proekologiczne inwestycje związane z budową lamp opartych o Odnawialne Źródla Energii, które zostały już posadowione przy nieoświetlonych do tej pory drogach i miejscach. Zamówienie obejmuje montaż 52 lamp.

Gmina Świerklaniec pozyskała także fundusze w ramach Konkursu Grantowego Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego. Środki te (prawie 70 tyś zł.) będą przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego laptopów dla osób  najbardziej potrzebujących w obecnej sytuacji związanej z wprowadzeniem na obszarze
Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Laptopy otrzymają uczniowie szkół podstawowych z przeznaczeniem do zdalnej nauki.

Gmina Świerklaniec uzyskała pozwolenie na budowę tranzytu kanalizacji sanitarnej. To przybliża do realizacji inwestycji pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie Gminy Świerklaniec”, która jest dofinansowana ze środków unijnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznał gminie na to zadanie najwyższe dofinansowanie w historii.

fot. pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content