play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W trosce o zdrowie pacjentów. Okręgowa Rada Lekarska pisze list do Ministra Zdrowia

today18 czerwca 2020

Background

W trosce o zdrowie pacjentów. Okręgowa Rada Lekarska pisze list do Ministra Zdrowia. ORL napisała list o Ministra Zdrowia w sprawie przywrócenia właściwego funkcjonowania szpitali przekształconych w szpitale jednoimienne. Chce też podjęcia realnej współpracy ze środowiskiem medycznym w pracach dotyczących zwalczania epidemii. Jak argumentują lekarze z regionu opieka nad zakażonymi, ale również i innymi chorymi musi być priorytetem dla całej ochrony zdrowia. Tym bardziej, że ofiarami pandemii mogą być także niezakażeni wirusem chorzy, pozbawieni opieki specjalistycznej na oddziałach, które mogłyby takiej pomocy im udzielić. Oddziały te pozostają dziś opuszczone – bez pacjentów, a nierzadko bez personelu, który czuje się mniej potrzebny.

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zwróciła się wczoraj z dnia 17 czerwca 2020 r. do Ministra Zdrowia w sprawie przywrócenia właściwego funkcjonowania szpitali przekształconych w szpitale jednoimienne oraz podjęcia realnej współpracy ze środowiskiem medycznym w pracach legislacyjnych dotyczących strategii zwalczania epidemii.
Jak czytamy w przesłanym komunikacie, Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach z niepokojem obserwuje narastającą liczbę zakażonych SARS-CoV-2 w województwie śląskim. Opieka nad zakażonymi, ale również i innymi chorymi musi być priorytetem dla całej ochrony zdrowia. Możliwości zabezpieczenia przed zakażeniem personelu i ich podopiecznych pozwalają jednak na inną organizację pracy tzw. szpitali jednoimiennych. Ofiarami pandemii nie mogą być także niezakażeni wirusem chorzy, pozbawieni opieki specjalistycznej na oddziałach, które mogłyby takiej pomocy im udzielić. Oddziały te dziś pozostają opuszczone – bez pacjentów, a nierzadko bez personelu, który czuje się mniej potrzebny.
Okręgowa Rada Lekarska domaga się podjęcia działań legislacyjnych, które uczynią sytuację pracującego tam personelu przewidywalną. Bez zabezpieczenia kadr funkcjonowanie tych jednostek w trakcie i po epidemii nie będzie możliwe.
ORL apeluje o przygotowanie i przedstawienie transparentnych zasad przekształcania szpitali, a także o reorganizację ich pracy tak, aby oddziały specjalistyczne mogły przynajmniej częściowo funkcjonować w normalnym trybie i realizować kontrakty z NFZ. Zwraca się także z apele o podjęcie wszelkich działań w porozumieniu ze środowiskiem medycznym, które ma nie tylko najlepsze rozeznanie w sytuacji ochrony zdrowia, ale także bezpośrednio doświadcza konsekwencji epidemii i dokonywanych w związku z nią zmian.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content