play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

W tych zawodach nie znajdziesz teraz pracy. Gdzie zatrudniają w dobie koronawirusa

today21 grudnia 2020

Background

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia okazały się dla polskiej gospodarki wstrząsem najsilniejszym od 1989. Większość pracowników w różnym stopniu na nim ucierpiała. Kryzys szczęśliwie ominął jednak niektóre branże, a czasem nawet okazał się bardzo stymulującym czynnikiem.

 

Tak było przede wszystkim w przypadku e-commerce, który, jak wynika z tegorocznego raportu serwisu Opineo, podczas wiosennego lockdownu zdołał przekonać do swojej oferty kolejne 11 proc. Polaków. Spore ożywienie w tym sektorze widać też na rynku pracy. Według zestawienia HR-owego giganta, firmy Antal, specjalista ds. e-commerce znalazł się na podium najbardziej poszukiwanych w 2020 zawodów.

Na plusie jest też branża KEP, zajmująca się obsługą przesyłek kurierskich, która rok zamyka z najlepszymi wynikami w swojej historii. Na brak pracy nie narzekają pracownicy sektora IT, operatorzy maszyn przemysłowych, magazynierzy, przedstawiciele zawodów medycznych oraz firmy zajmujące się rozrywką online. Nie wszystkim jednak udało się uniknąć utraty pracy, a zatrudnienie stracił w tym roku co piąty Polak. Według danych GUS, w wielu dużych miastach stopa bezrobocia już teraz jest o ponad 1 punkt procentowy wyższa niż w ubiegłym roku, a nie wszystkie przedsiębiorstwa odczuły już skutki lockdownu. W których branżach sytuacja jest najtrudniejsza? Jakie profesje są w tej chwili najmniej poszukiwane na rynku pracy?

Branża koncertowa z 30 miliardami dolarów strat. Pesymistyczny raport

Mijający rok był najczarniejszym dla branży rozrywkowej na całym świecie. Według grudniowego raportu raportu agencji Pollstar, w skali całego globu straty tego sektora wyniosły w 2020 ponad 30 miliardów dolarów. To efekt nie tylko zawieszenia działalności podczas lockdownów i zmniejszenia maksymalnej liczby uczestników latem, ale też uszczuplenia portfeli klientów. Niepewni swojej ekonomicznej przyszłości, bardzo ostrożnie dysponowali swoimi pieniędzmi, rezygnując ze zbędnych wydatków takich jak bilety na koncerty czy do teatru.

Mimo ogromnych strat, firmy koncertowe nie składają broni i z optymizmem patrzą w przyszłość. Choć obecnie znalezienie pracy w branży rozrywkowej jest absolutnie niemożliwe, a tysiące pracowników zmuszonych było poszukać nowego zajęcia, pojawiają się głosy, że już w przyszłym roku zacznie się odrabianie strat. Tak twierdzi między innymi Ray Waddell, prezes działu mediów i konferencji Oak View Group, który nadziei upatruje przede wszystkim w szczepionkach oraz nowych protokołach sanitarnych.

Gastronomia pod kreską. Jest źle, ale mogło być gorzej

Przeglądając na serwisach pracy listy z większych miast regionu: ogłoszenia pracodawców z Bytomia, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Zabrza czy oferty pracy z Sosnowca, zobaczymy bardzo niewiele propozycji skierowanych do pracowników gastronomii. Jeśli się pojawiają, dotyczą tylko firmowych bufetów oraz punktów serwujących jedzenie na wynos. Wiele firm w związku z ograniczeniami musiało jednak zwolnić personel lub skierować go na przymusowy urlop. W najgorszej sytuacji są restauracje fine diningowe, które ze względu na specyfikę działalności nie mogą przejść na model dostarczania dań do klientów.

Ratunkiem dla wielu barów okazała się jednak dostawa domowa oraz solidarność klientów, którzy zaczęli masowo korzystać z tej opcji, chroniąc przed upadkiem ulubione punkty. W wielu miastach powstały nawet inicjatywy lokalnych kurierów, dzięki którym restauracjom udało się ominąć drakońskie marże narzucane przez firmy takie jak UberEats czy Glovo.

Branża fitness a tarcze antykryzysowe. Są poważne problemy

Według listopadowego raportu BIG InfoMonitor, długi branży fitness stanowiły ponad 12 proc. wszystkich zobowiązań powstałych w wyniku wiosennego lockdownu. Trudną sytuację pracowników siłowni i innych obiektów sportowych jeszcze bardziej pogłębił fakt, że tylko niewielka ich część była związana z pracodawcami umową o pracę. To zaś wyklucza możliwość ubiegania się o pieniądze z rządowych tzw. tarcz antykryzysowych. Z programu pomocowego skorzystało dotąd jedynie 10 proc. wszystkich podmiotów z tego sektora.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content