play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

W tym miejscu zginął nastolatek? Czy w Świerklańcu w końcu powstanie sygnalizacja świetlna?

today19 sierpnia 2020

Background

W tym miejscu zginął nastolatek? Czy w Świerklańcu w końcu powstanie sygnalizacja świetlna?Mieszkańcy od lat domagają się wprowadzenia w tym miejscy sygnalizacji świetlnej. 5 lipca na skrzyżowaniu DK 78 z ulicą Wiosenną w Świerklańcu zginął 12- latek. Przypomnijmy, że po tragedii mieszkańcy zorganizowali protest przechodząc przez kilka godzin przez feralne przejście. Władze gminy nie czekając na decyzje GDKIA, która jest zarządcą drogi i która konsekwentnie odmawia realizacji oświetlenia, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie możemy bagatelizować głosu kilku tysięcy mieszkańców naszej gminy. Ta sygnalizacja jest po prostu w tym miejscu niezbędna. Wybudujemy ją jak najszybciej to będzie możliwe. Radia Gminy Świerklaniec jednogłośnie podjęła decyzję w sprawie zmiany w budżecie gminy i zabezpieczone zostało 20 tysięcy złotych na projekt sygnalizacji. W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z firmą, która wykona projekt w ciągu trzech miesięcy- mówi Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

Projekt sygnalizacji będzie musiał być skonsultowany z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, bo to ona jest zarządcą tej drogi. Mimo, że gmina płaci za projekt i wykonanie, to zgoda dyrekcji na budowę jest niezbędna.

W proteście brali także udział mieszkańcy ulic Miarki i Damrota, którzy również domagali się postawienia w tym rejonie sygnalizacji. Władze Świerklańca będą wnioskować, aby po stronie południowej drogi wybudować odcinek chodnika. Na skrzyżowaniu tych ulic i DK  78 z przyczyn technicznych niemożliwy jest montaż świateł.

 

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content