play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W tym tygodniu noc spadających gwiazd

today10 sierpnia 2020

Background

W tym tygodniu noc spadających gwiazd. Sierpień to bez dwóch zdań miesiąc spadających gwiazd. Choć apogeum perseidów przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, już teraz wykorzystując bezchmurną noc można śmiało spoglądać w niebo.

Meteory, drobinki piasku, kamyczki, które wpadają w naszą atmosferę powodują, że w trakcie, gdy się spalają, powodują taką świetlną smugę. To właśnie nazywamy tymi spadającymi gwiazdami. Taki najsłynniejszy rój meteorów to perseidy, którego maksimum widzimy w połowie sierpnia, a tak naprawdę przez cały sierpień możemy te spadające gwiazdy obserwować. W każdą pogodną noc możemy spojrzeć w niebo. Nie trzeba do tego żadnego sprzętu astronomicznego, wystarczy po prostu leżak, chwila czasu, relaksu i spoglądanie w to nocne niebo – przekonywał astronom Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego.

Przygotowane „życzenie” też się przyda, ponieważ spadające gwiazdy podobno te spełniają. A okazja, aby wspólnie poobserwować rój meteorów będzie między innymi 15 sierpnia przy Stadionie Śląskim.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content