play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

W Zabrzu powstaje nowy obiekt schroniska dla zwierząt

today16 sierpnia 2022

Background

Nowy obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt powstaje w Zabrzu przy ulicy Bytomskiej. Przygotowywany jest z myślą o trzystu, czteronożnych lokatorach.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane będzie na działce o powierzchni ponad 23.000 m2. Zabudowy zajmą z kolei 2.516,62 m2 tego terenu.

Jakie zabudowania pojawią się na tym terenie?

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów wraz z zewnętrznymi, częściowo zadaszonymi, wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie oraz skład drewna i paliwa. Realizując inwestycję, sięga się po rozwiązania proekologiczne.

-To obiekt niezwykle przyjazny dla środowiska. Mamy kolektory słoneczne do podgrzewania wody, a także system do przechwytywania wody deszczowej z dachów budynków oraz z placu, żeby tę wodę, skumulowaną z deszczu, wykorzystać do mycia boksów dla psów – mówi Dawid Wowra z zabrzańskiego magistratu

Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

Warto odnotować, że w Zabrzu już od lat działa Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, właśnie przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.

Fot. Paweł Janicki

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content