play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Wakacyjne pamiątki wywożone za granicę. Mogą oznaczać kłopoty!

today6 sierpnia 2021

Background

Przepiękna kolorowa muszla, czy fragment rafy koralowej dla wielu wydają się idealną pamiątką, bądź prezentem z wakacji. Należy jednak pamiętać, że wiele okazów lub produktów skalnych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, są zakazane, ze względu na ochronę danego gatunku.

 


Jakie nielegalne pamiątki są najczęściej konfiskowane wracającym z wakacji turystom?

 

– Wśród najpopularniejszych wakacyjnych pamiątek, które też bardzo często prezentujemy, bo zatrzymano je na lotniskach. Są przedmioty, które wykonuje się  ze skór dzikich kotów. Ze skór krokodyli, waranów, węży. Takie gatunki podlegają absolutnej ochronie i nie wolno takich przedmiotów przywozić bez wymaganego zezwolenia. Bardzo często są to wyroby z kości rogów, czy zębów zwierząt. Czasem są to też naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt podlegających ochronie – mówi ekspert Służby Celno-Skarbowej w Katowicach, Grażyna Kmiecik.


Okazuje się, że zwykły w naszym odczuciu prezent, może kosztować nas wiele problemów.


– Przewóz przez granicę bez wymaganego zezwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych. Jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary jak kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. A także wysoka kara grzywny oraz odebranie tych okazów – dodaje Grażyna Kmiecik.

 

Fot: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content