play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Wampiry atakują! Premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach

today28 lutego 2020

Background

Wampiry atakują! Premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach. Temat gliwickiego wampirycznego cmentarza powraca, tym razem w formie artystycznej. „Wpuść mnie” to premierowy spektakl gliwickiej sceny, który reżyseruje Agata Biziuk. Wampir to odszczepieniec. Ktoś kogo ścigamy za nasze własne winy. Ktoś, na kogo zrzucamy ciężar za naszą nienawiść. A może to my przez to stajemy się wampirami? Premierowy spektakl w piątek 29 lutego br. o 19.00.

Teatr autorski ma to, do siebie, że daje nam okazję komentować rzeczywistość bieżącą, pozwala wbijać szpilki w dzisiejsze czasy, w dzisiejsze społeczeństwo, bez odwoływania się do metafor- mówi reżyserka Agata Biziuk:

 • cover play_arrow

  Wampiry atakują! Premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach Anna Jurzyca

Spektakl nawiązuje do gliwickiego cmentarza, o którym wzmianki próżno szukać w źródłach historycznych. Kilka lat temu podczas budowy gliwickiego odcinka Średnicówki, znaleziono nietypowe ludzkie szczątki z przełomu XV/XVI wieku…Media od razu okrzyknęły go cmentarzem wampirycznym. Skąd ta nazwa, wyjaśnia Monika Michnik z działu archeologii Muzeum Miejskiego w Gliwicach:

 • cover play_arrow

  Wampiry atakują! Premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach Anna Jurzyca

Pokłosie badań antropologów i archeologów znalazło się publikacji gliwickiego Muzeum pt. 'Odrzuceni przez społeczeństwo. Na temat nietypowych pochówków znalezionych w latach 2011-2013 na budowie gliwickich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej’.

Scenariusz i reżyseria „Wpuść mnie”: Agata Biziuk
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Paweł Brajczewski
Kostiumy: Marika Wojciechowska
Choreografia: Anna Sawicka Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Video: Marcin Fischer
Produkcja: Agnieszka Szczotka

Obsada: Karolina Olga Burek (Karolina), Przemysław Chojęta (Piotr), Mariusz Galilejczyk (Kacper), Cezary Jabłoński (Bard), Aleksandra Maj (Maria), Ewelina Stepanczenko-Stolorz (Kasia), Mateusz Trzmiel (Wampir), Błażej Wójcik (Narrator).

 

fot. Jeremi Astaszow

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content