play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Wandale zniszczyli kratę zabezpieczającą obiekt UNESCO

today7 stycznia 2021

Background

Zniszczyli kratę zabezpieczającą obiekt UNESCO. To tak zwana „Brama Gwarków” sztolni Fryderyk w Zbrosławicach. Ofiarą wandali padła konstrukcja, która umożliwia nietoperzom swobodny dostęp do obiektu.

Prawdopodobnie wandale chcieli dostać się do podziemi sztolni. Wygięli dosyć mocno górną część kraty. Ta krata w tym miejscu jest słabsza. W tym sensie, że prześwity są większe, bo umożliwiają dostęp do obiektu nietoperzom. -mówi nam Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dodaje że sprawę zniszczeń bada już policja:

-Prowadzimy monitoring wylotu sztolni głębokiej Fryderyk i właśnie zauważyliśmy, że krata jest wyłamana i pogięta. Zawiadomiliśmy muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które administruje finalnym odcinkiem sztolni i Bramą Gwarków. Została powiadomiona policja, zostało wszczęte postępowanie. Miejmy nadzieję, że wandali uda się złapać i do takich aktów po prostu więcej nie dojdzie.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządza Sztolnią Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, czyli 700-metrowym fragmentem Sztolni Głębokiej Fryderyk między szybami Sylwester i Ewa, natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu administruje finalnym odcinkiem SGF – od szybu Ewa aż do wylotu, włącznie z „Bramą Gwarków”.

Źródło: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej 


					

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content