play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Warsztaty edukacyjne dla dzieci. Sposób na nudę i naukę przez zabawę

today13 listopada 2020

Background

Warsztaty edukacyjne dla dzieci. Warto tam zajrzeć. W sieci jest mnóstwo treści, ale bardzo ważne jest, by wybierać sprawdzone i merytoryczne materiały.  Jeśli dzieci spędzają czas przed ekranem to warto zadbać o to, by robiły to jakościowo, bezpiecznie, zdobywając wiedzę od najlepszych specjalistów i pedagogów. Pomocny w tym jest program sieci Empik Przecinek i Kropka. Pandemia i nauka zdalna wymusiły nie tylko przyspieszoną digitalizację edukacji ale również znacząco zwiększyły zainteresowanie materiałami edukacyjnymi w internecie. Tematyka zrealizowanych warsztatów jest bardzo różnorodna i obejmuje zarówno zagadnienia z dziedzin takich jak biologia, astronomia czy chemia, jak i ćwiczenia pomagające przełamać tremę.

Warsztaty edukacyjne dla dzieci. Sposób na nudę i naukę przez zabawę. Przecinek i Kropka pielęgnują w dzieciach naturalną ciekawość, pobudzają potencjał, odpowiadają na nurtujące pytania, wspierają w poznawaniu świata poprzez doświadczanie, a nauczycieli inspirują do wychodzenia poza szablony. – To gotowe narzędzie, po które można sięgnąć, kiedy dziecko potrzebuje pomocy w nauce, staje przed trudnym problemem lub po prostu jest ciekawe świata – mówi Justyna Chmielewska, menedżerka odpowiedzialna za warsztaty edukacyjne online w Empiku – O tym, że trafiły one w potrzeby rodziców i dzieci pokazuje skala ich popularności – 54 filmy warsztatowe obejrzano ponad 6 milionów razy, a liczba reakcji (polubień, komentarzy, udostępnień) sięga 20 tysięcy.

Tematyka zrealizowanych warsztatów jest bardzo różnorodna i obejmuje zarówno zagadnienia z dziedzin takich jak biologia, astronomia czy chemia, jak i ćwiczenia pomagające przełamać tremę. W cyklu zapoczątkowanym podczas lockdownu – #wdomujestfajnieikropka – członkowie Stowarzyszenia Rzeczników Nauki zaprosili dzieci do stworzenia domowych pracowni i laboratoriów. Zademonstrowali fascynujące i proste eksperymenty, które wzbudziły niezwykły entuzjazm wśród dzieci… i dorosłych!

Po zmniejszeniu restrykcji, popularność warsztatów wciąż rosła – tym razem z cyklem #znamijestfajnieikropka. Wraz z powrotem do szkoły rozpoczęła się seria #wiemikropka, w której dzieci i rodzice poznają nieoczywiste sposoby uczenia się i rozwijania nowych umiejętności. Empik opracował ją razem z kolejnymi ekspertami na podstawie opinii rodziców* pytanych, o to czego, według nich brakuje w tradycyjnej edukacji. I tak Katarzyna Włodkowska, Facetka od polaka, przygotowuje uczniów do wystąpień publicznych, a Dawid Łasiński, Pan Belfer, radzi jak się motywować do działania. Z kolei Zyta Czechowska – Nauczycielka Roku 2019 oraz Jolanta Majkowska, współautorka bloga specjalni.pl przekazują swoją ekspercką wiedzę na temat wykorzystywania nowych technologii w nauce oraz pokazują możliwości nowoczesnych platform i aplikacji.

Największe grono uczniów przyciągnęły lekcje Elżbiety Pogody z LabIQ Dziecięcego Laboratorium Nauki i Zabawy. Ekspertka zwraca uwagę na to, jak silnie stresującą sytuacją może być nauka w okresie epidemii i jak ważna jest obecnie umiejętność radzenia sobie z psychicznym napięciem. Wyjaśnia skąd się biorą trauma i strach, jak sobie z nimi radzić oraz dlaczego stres działa jak system alarmowy i jest ludziom niezbędny do przeżycia. W ramach cyklu #wiemikropka pojawiły się też unikatowe warsztaty, podczas których Elżbieta Pogoda uczyła, jak opanować emocje przy pomocy… teatru improwizowanego. Biolożka wytłumaczyła dlaczego warto się z nimi zapoznać, szczególnie w dobie zdalnego nauczania – Przewlekle podniesiony poziom hormonów stresu może trwale osłabić zdolności poznawcze uczniów, skutkuje większymi trudnościami ze skupieniem uwagi, utrudnia koncentrację, co w rezultacie wpływa na efekty w nauce – dziecko niby się uczy, ale bezskutecznie. Jako społeczeństwo poświęcamy stosunkowo niewiele czasu na naukę radzenia sobie ze stresem. Zdecydowanie warto to zmienić.

Kolejne warsztaty #wiemikropka będą się pojawiać sukcesywnie i można je śledzić na fanpage’u Przecinek i Kropka na Facebooku oraz na kanale Empiku na YouTube. Już wkrótce obok przedmiotów ścisłych, eksperymentów naukowych, przedmiotów humanistycznych (w tym etyki czy filozofii), technologii, pojawią się m.in. zajęcia na temat skutecznych metod nauki języków obcych, czy eksplorujące takie zagadnienia jak fotografia, muzyka, gotowanie, motywacja, czy myślenie projektowe. Nie zabraknie także warsztatów uwrażliwiających na ekologię, zdrowy tryb życia czy różnorodność i niepełnosprawność.

źródło: materiały business&culture

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content