play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Radzionków

Wasze dzieci się nudzą? Zapiszcie je na warsztaty w radzionkowskim Ogrodzie Botanicznym

today10 sierpnia 2020

Background

Wasze dzieci się nudzą? Zapiszcie je na warsztaty w radzionkowskim Ogrodzie Botanicznym. W sierpniu Śląski Ogród Botaniczny organizuje dla niekomercyjnych grup zajęcia przyrodnicze. Warsztaty są dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach oraz Fundusz Naturalnej Energii. Zajęcia są skierowane do różnych grup wiekowych, trwają trzy godziny lekcyjne. Zapisy przyjmowane są pod numerem: 534 99 45 77. Pełna oferta warsztatów:  http://www.obradzionkow.robia.pl/opisy_warsztatow,i2367.html

Warsztaty w radzionkowskim Ogrodzie Botanicznym mają szeroki zakres tematów:
BIOINDYKATORY – Zajęcia poświęcone ocenie stanu środowiska za pomocą organizmów żywych. W trakcie zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać organizmy, które będą informowały o obecności lub braku zanieczyszczeń. Prowadzący zaprezentuje okazy i zdjęcia bioindykatorów oraz zapozna uczestników z zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Następnie podczas spaceru po ogrodzie uczestnicy będą wyszukiwać organizmy wskaźnikowe – bioindykatory.
WSZYSTKIE DZIECI SEGREGUJĄ ŚMIECI – Praktyczne warsztaty ekologiczne dedykowane przede wszystkim przedszkolakom, ale i najmłodszym klasom szkół podstawowych. Wyjaśniają co to jest segregacja śmieci i po co się ją stosuje, w formie zabawy uczą jak poprawnie segregować śmieci. Wyjaśniają przy tym z jakich materiałów są zrobione różnorodne przedmioty oraz co to jest recykling i opakowania wielokrotnego użytku. Celem jest zaszczepienie nawyku segregacji i wzbudzenie troski o dobro środowiska.
SZKODA SPALAĆ WĘGIEL – Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych lub ostatnich klas szkól podstawowych. Celem jest pokazanie węgla kamiennego w innym świetle niż materiał do celów opałowych. Węgiel zostanie ukazany jako pierwiastek, który można wykorzystywać w różny sposób w nowoczesnych technologiach. Uczestnicy przyswoją wiadomości dotyczące historii wykorzystania węgla, zastosowania materiałów na bazie węgla, form występowania pierwiastka węgla, różnych typów węgli kopalnych oraz zagrożeń środowiskowych związanych ze spalaniem węgli kopalnych. Podczas zajęć zostaną wykorzystane naturalne okazy węgla, zestawy do tworzenia struktur węglowych oraz inne pomoce dydaktyczne.
OGRODOWY MINDEFULLNES CZYLI SPACER Z UWAŻNOŚCIĄ – Zajęcia terenowe przeznaczone dla osób w każdym wieku, mające na celu pobudzić zmysły uczestników i skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie. Spacer polega na pilnej obserwacji środowiska (roślin, zwierząt, śladów) za pomocą różnych pomocy (lornetki, lupy, taśmy miernicze) rozpoznawaniu gatunków stosując przewodniki i atlasy. Zajęcia przerywane są ćwiczeniami pobudzającymi poszczególne zmysły uczestników, dostosowanymi poziomem trudności do ich wieku.
ZIELONY SURWIWAL – Zajęcia terenowe zachęcające do obcowania z dziką przyrodą, rozwijające postawy proekologiczne i uczące samodzielności. W programie między innymi nauka korzystania z kompasu, sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty uczą także współpracy z innymi uczestnikami grupy oraz odpowiedzialności za siebie, za innych oraz za środowisko przyrodnicze. Na życzenie uczestników warsztaty mogą skończyć się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek (prowiant we własnym zakresie).
CIĘŻKIE ŻYCIE PAJĄKÓW – Główną atrakcją zajęć jest poszukiwanie pająków sieciowych i niesieciowych w trakcie spaceru po ogrodzie. Uczestnicy omówią codzienne „obowiązki” pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych (czemu towarzyszyć będą obserwacje pająków polujących na ofiary). Dla młodszych dzieci przewidziano także aktywność ruchową – spróbujemy zbudować dużą sieć pajęczą charakterystyczną dla pająka Araneus sp. (krzyżak), wykorzystując do tego włóczkę oraz mocowania.
TROPEM LEŚNYCH TAJEMNIC – Przyrodnicza gra terenowa w harcerskim stylu. Dynamiczne warsztaty, które wspaniale integrują klasę. Uczestnicy podzieleni na grupy wyruszają z mapą w ręku do ogrodu. Muszą odnaleźć w terenie kolejne punkty i rozwiązać czekające tam na nich zadania. Dobrze się bawiąc, zdobywają wiedzę przyrodniczą. Na najlepszych czekają mini-nagrody.
TROPICIELE PRZYRODY – Są to najbardziej zróżnicowane warsztaty bazujące na dynamicznych zjawiskach zmieniającej się przyrody oraz zjawisk pogodowych im towarzyszących. W maksymalny sposób wykorzystują wszelkie dostępne przyrządy i narzędzia, tak aby móc w pełni zaangażować się w warsztaty i samodzielnie tropić tajemnice natury. Uczestnicy korzystają z przyrządów optycznych (np. lupa, lornetka) oraz pomiarowych (np. pehametr), a także określają kierunki świata za pomocą kompasu. Tematyka warsztatów jest odpowiednia do pory roku, sezonowa czyli podczas każdej wycieczki inna. Takie, które w danej chwili są najbardziej interesujące, możliwe do zaobserwowania, np. gody płazów, zakwitanie roślin związanych z fenologią, pojawianie się pewnych grup zwierząt itp., a które nie są wpisane w pozostałe warsztaty terenowe, bo pojawiają się i znikają zbyt szybko.
fot. FB Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content