play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Ważne!!! Rygory epidemiczne. Zmiana. Sklepy otwarte, gastronomia tylko na wynos. Szkoły zamknięte

today21 listopada 2020

Background

„100 Dni Solidarności” – tak polski rząd nazywa najbliższe tygodnie walki z koronawirusem. Na te informacje czekało wiele osób i właśnie zostały przekazane. Obostrzenia w pewnym stopniu zostają zredukowane – np. w handlu.

Premier Mateusz Morawiecki uzgodnił z handlowcami, że sklepy będą otwarte przy zachowaniu ostrego reżimu sanitarnego. Przed świętami, czekają nas dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia. Niestety gastronomia, branża fitness, siłownie, kultura – nadal zamknięte. Szykowana jest tarcza antykryzysowa dla tych, którzy najmocniej ucierpią.

Jest apel, żeby nadchodzące święta spędzić tylko z najbliższą rodziną, bez wyjazdów i gromadzenia się w większym gronie.

Ważna informacja dotyczy uczniów szkół wszystkich szczebli. Nauka – ciągle zdalna… Na razie do wigilii Bożego Narodzenia. Potem, w nowym roku, jednolite ferie zimowe dla wszystkich – do 18 stycznia (rozkład roku szkolnego przewidywał dotąd rozłożenie ferii w czasie z podziałem na poszczególne regiony). Połowa stycznia to okres kluczowy – bo wtedy dostępna powinna być już szczepionka. Niezależnie od tego, kto zdecyduje się zaszczepić, powinno to pomóc w spowolnieniu i opanowaniu epidemii.

Poszczególne daty i decyzje nie są ustalone „na sztywno”. Wszystko zależy od poziomu zakażeń – jeśli nie wzrosną – wiele wskazuje na dalsze luzowanie obostrzeń. Podstawowe zalecenia się nie zmieniają: maseczki, dystans społeczny, higiena, wietrzenie pomieszczeń.

Niestety, na razie na epidemicznym liczniku poziom wyższy – 24 213 przypadków SARS COV2. W sobotę przed południem informowały o tym krajowe służby sanitarne. Województwo śląskie w czołówce – 2 236 zakażeń. Wyżej w zestawieniu są Wielkopolska i Mazowsze (odpowiednio: 3 086 i 2 525 zakażeń). Ciągle dużo zgonów – za ostatnią dobę – 574. Mniej więcej co piąta zmarła osoba chorowała tylko na COVID19. Od początku epidemii w Polsce, z powodu koronawirusa zmarło 115 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami – 459.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content