play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wciąż można wnioskować o zwolnienie ze składek zusowskich

today26 marca 2021

Background

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia br. Firmy, które mają obowiązek przekazania deklaracji rozliczeniowych – mają na to czas tylko do końca marca.

Firmy, które odczuły negatywne skutki epidemii wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.

– Wszystkie niezbędne informacje dotyczącego tego jakie branże mogą korzystać ze zwolnienia ze składek, za jakie miesiące, jakie warunki należy spełnić i do kiedy zgłaszać wnioski, by uzyskać pomoc, znajdują się w ujednoliconym pliku na stronie internetowej http://www.zus.pl, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. I dodaje: – Wystarczy odszukać zakładkę „Koronawirus”, następnie plik „Tarcza Antykryzysowa – wsparcie ZUS” i tam już znajdziemy poszczególne instrumenty wsparcia dla biznesu. Warto się z tym dokumentem zapoznać. Być może dzięki temu, przedsiębiorcy odnajdą dodatkowe informacje, które pozwolą im na uzyskanie pomocy w tym trudnym okresie pandemii, mówi B.Kopczyńska.

Do tej pory ZUS przyjął ponad 7 mln wniosków, udzielając pomocy na kwotę ponad 31 mld zł. W woj. śląskim zwolnienie ze składek przekroczyło kwotę ponad 1 mld 659 mln zł. Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach, należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Skraca to czas rozpatrywania dokumentów, pozwala również uniknąć wielu błędów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia.

– Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów – dodaje rzeczniczka ZUS.

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Do tej pory oddziały ZUS w woj. śląskim wypłaciły świadczenia postojowe na łączną kwotę ponad 683 mln zł.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content